Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Sanal Menü ile ne görüyorsanız onu alıyorsunuz!

Sanal Menü ile ne görüyorsanız onu alıyorsunuz!

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Sanal Menü ile ne görüyorsanız onu alıyorsunuz!

New York Üniversitesi İnteraktif Telekomünikasyon Programı ikinci sınıf öğrencileri Dana Reginiano ve Maximo Sica, “Mekansal Medya” ders projesi olarak restoranlar için “Sanal Menü” tasarladılar.
sanal menu1
Bu proje ile eski moda menüler yerine, ne yiyeceğinizin sanal görüntüsü lazer sistemi sayesinde tabağınıza yansıtıyor. Tabak üzerindeki kırmızı çizgiyi döndürüp, etrafında yemeklerin adlarının bulunduğu noktalara denk getirdiğinizde, seçtiğiniz yemeğin görüntüsü tabağınızın üzerinde beliriyor. Böylece istediğiniz yemeği görerek seçme imkanınız oluyor. İnteraktif menüyü kullanmak aynı zamanda çok eğlenceli.

Sica “Buradaki menülerin çok uzun zamandır -muhtemelen- restoran açıldığından beri hiç değişmediğini, daha iyi şeyler denenmenin eğlenceli ve kullanıcılar için anlamlı bir deneyim olacağını düşündük. Biz buna ‘Ne görüyorsanız, onu alıyorsunuz’diye diyoruz.” diyor.
Bu menüler sadece eğlenceli değil aynı zamanda pratikler. Nasıl görünüyor diye artık başkalarının tabaklarındaki yemekleri gözetlemek zorunda kalmıyorsunuz.
Bir kolaylıkta menülerde yaşanan lisan problemine çözüm getirmesi. Menünün görsel olması İsrailli Reginiano ya da Arjantinli Sica gibi yabancılar için dil problemini ortadan kaldırıyor. Menüde neler yazdığını bilmeseniz de tabağa yansıyan görüntüden seçim yapma şansınız oluyor.
Reginiano “İngilizce bizim ana lisanımız değil. Özellikle başkaları ile birlikteyken ne yemek seçeceğinizi arkadaşlarınıza göstermeye ya da menüye bakarak anlamaya çalışıyorsunuz. Bu sanal menü sayesinde sadece eğlenmiyor, ne seçtiğinizi de tam olarak biliyorsunuz.”diyor.
sanal menu2
Reginiano ve Sica, başta bir okul projesi olarak tasarlamış olsalar da bu projeyi geliştirmeyi geliştirmeyi planlıyorlar. Restoran sahipleri ve müşterileri ile konuşup, bu yaz tatili boyunca hazırladıkları prototip üzerinde çalışmaya devam edeceklerini belirtiyorlar.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: