Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailliler Hamursuz’u Türkiye’de kutladı

İsrailliler Hamursuz’u Türkiye’de kutladı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


107 bin İsrailli, Hamursuz Bayramı’nı kutlamak için İstanbul ve Antalya’ya akın etti

israil turistler

Türkiye-İsrail arasında ilişkilerin yumuşaması, turizm sektörüne doping etkisi yaptı. Ülkeler arasında oluşan iyimser atmosferin katkısıyla İsrailliler 15 Nisan’da kutlanan ve bir hafta süren önemli dini bayramlarından Hamursuz’da Türkiye’ye akın etti.

ABD’Yİ GERİDE BIRAKTIK
İsrail Havayolu Otoritesi’nin (IAA) verilerine göre 7 milyonluk ülkede 1.3 milyon kişi bayram boyunca havayoluyla tatile çıktı. Verilere göre Türkiye turistlerin bayramını kutlamak için tercih ettikleri ilk ülke oldu. IAA’nın açıkladığı rakamlara göre Hamursuz Bayramı’nda Türkiye, 107 bin 464 İsrailli’yi ağırladı. Türkiye’yi 82 bin 538 turistle ABD takip ederken, üçüncü sırada yer alan İtalya’yı 68 bin 7 kişi tercih etti. 67 bin 587 kişi Almanya’ya giderken, 65 bin 590 kişi ise bayramını Fransa’da kutladı.

THY’Yİ TERCİH ETİLER
İsrailli turistler en fazla tercih ettiği havayolu şirketi ise ülkenin en büyüğü El Al Israel Airlines oldu. Şirket bayram boyunca 374 bin 371 kişi taşıdı. Türk Hava Yolları ise bir haftada 51 bin 627 yolcuyu taşıyarak ikinci sırada yer aldı.

İSTANBUL İLK SIRADA
IAA’nın açıkladığı verilerde en dikkat çeken nokta ise İsrailli turistlerin tatillerini geçirdikleri şehir oldu. İsrailliler’in 7 günlük tatil boyunca en fazla tercih ettiği şehir ise İstanbul. 73 bin 595 kişiyi ağırlayan İstanbul’u 33 bin 812 kişiyle gözde tatil merkezi Antalya takip etti.

Bir haftada 2010’u yakaladı

İsraili sendikaların ekonomik ve sosyal durumlarını araştıran Vaadim’e göre bu karar Türkiye’ye olan ilgiyi yeniden artıracak. Kurum, 250 binin üzerinde İsrailli’nin bu yaz tatilini Türkiye’de geçireceği tahmininde bulundu. Ancak 1 haftalık Hamursuz Bayramı’nda bile bu rakamın yarısına ulaşıldı. Turizm Bakanlığı verilerine göre İsrail’den gelen turist sayısı Mavi Marmara’nın ardından büyük düşüş gösterdi. 2009’da Türkiye’yi ziyaret eden İsrailli sayısı 331 bin iken, bu sayı Mavi Marmara baskınının yapıldığı 2010 sonu itibarıyla 109 bine geriledi. 2011’de 79 bine kadar düşen ziyaretçi sayısı, 2012’de de 83 bin olarak gerçekleşti. Geçen yıl ise İsrailli turist sayısı önceki yıla göre yüzde 96.9 artarak 164 bin seviyesine çıktı.

kaynak:sabah


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: