Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Ofra Haza’ya Saygı Duruşu (muhteşem şarkıları eşiliğinde)

Ofra Haza’ya Saygı Duruşu (muhteşem şarkıları eşiliğinde)

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Geçtiğimiz pazar günü İsrailli ünlü şarkıcı Ofra Haza’nın vefatının 14. yıl dönümüydü. Başta İsrail halkının olmak üzere bütün dünyadaki müzik ve sanatseverlerin kalbinde eşsiz bir yere sahip olan Ofra Haza’nın başarılı ve malesef kısa süren hayat hikayesini sizlerle paylaşıyoruz.Tabii muhteşem şarkıları eşiliğinde.
ofra haza
19 Kasım 1957 tarihinde Tel Aviv’in fakir mahallelerinden Hatikva’da Yemen Yahudisi bir ailenin dokuzuncu çocuğu olarak dünyaya geldi. 19 yaşında, Doğunun Madonna’sı olarak anılmaya başlandı. 1983 Eurovision Şarkı Yarışması’nda, İsrail’i temsil etti ve Lüksemburg’un ardından ikinci oldu. Özellikle 17’nci yüzyıl hahamının bir şiirinden yaptığı “Im Nin alu / Cennet’in Kapıları Kilitliyse”, dillerde dolaşmaya başladı. Albümün kapağında Ofra Haza’nın geleneksel Yemen gelini kılığında bir fotoğrafı vardı.

İsrail’de hemen bir numara oldu.Hızla yükseldiği müzik kariyerinde asıl uluslararası şöhrete 1988’de, Amerikan rap’çiler Eric B. ve Rakim, ‘Im Nin alu’yu dans hitleri ‘Paid in Full’da kullanınca kavuştu. ‘Im Nin Alu’yu bu kez kendisi İngilizce sözlerle yeniden çıkardı, albüm dünya çapında bir hit oldu. Artık ‘dünya müziği’ deyince akla o geliyordu. 90’larda bu şöhreti muhafaza edemedi ama önemli konserler verdi, ‘Mısır Prensi’nin kimi şarkılarını söyledi. Bir de, özel hayatını herkesten sakladı; işadamı Doron Ashkenazi’yle evliliğini bile.

İki kere mucizevi şekilde ölümden dönmüş, 1987 ve 1994’teki uçak kazalarından kurtulmuştu. Kendisi 2000 yılında aids’e bağlı organ bozukluklarından ölmüştür. Ailesi ve yakın çevresi aids’i nasıl kaptığı ve ölümü hakkında açıklamada bulunmamıştır.
Ofra

Tüm İsrail halkı yasa boğulmuş fakat daha sonra yapılan araştırmalarda Aids’in kocası Doron Ashkenazi’den bulaştığı öğrenilmiş olup , 1 sene sonra da kocası aşırı dozda uyuşturucudan ölmüştür. 1989 yılında “Shaday” albümü Worldmusic dalında ABD’de yılın en iyi albümü seçildi.1992 yılında “Kirya” albümüyle aynı kategoride Grammy ödüllerine aday gösterildi. Birçok projede dünyaca ünlü sanatçılarla düet

çalışmaları olmuştur. Eric B&Rakim, Thomas Dolby, Stefan Waggershausen, Paula Abdul, Paul Anka, The Sisters of Mercy, And One, Hotei, Sarah Brightman, Iggy Pop, Duncan Dhu, Eden Riegel, The Black Dog, C&N Project, Peace Choir ve Nusrat Fateh Ali Khan bu isimlere örnektir.

Ofra Haza ve Michael Jackson

Ofra Haza ve Michael Jackson

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Ofra_Haza


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: