Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Bar-İlan Üniversitesi’nde Müslüman Öğrenciler İçin Mescit Açıldı

Bar-İlan Üniversitesi’nde Müslüman Öğrenciler İçin Mescit Açıldı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’in en büyük üniversitelerinden ve çoğunlukla  dindar öğrenciler tarafından tercih edilen Bar-İlan Üniversitesi’nde Müslüman öğrencilerin dini özgürlüklerini yaşayabilmeleri rahat bir şekilde ibadet edebilmeleri için bir mescit açıldı.

bar ilan mescit

Tel Aviv’in yakınlarında Ramat Gan’da bulunan üniversite mescit açılması isteği , coğrafya bölümünde okuyan Abed Sharkiya tarafından ilk olarak dile getirildi ve öğrenci birliğine iletildi.

Öğrenci birliğine açıklamalar yapan Müslüman öğrencilerin kampüste genel alanlarda dua ederken rahat hissetmedikleri,  bakışlardan ve ırkçı yaklaşımlardan çekindiklerinden söz edildi.

Bir coğrafya öğrencisi olan ve Arap öğrenci birliğinin bir temsilcisi olan  Abed Sharkiya, ilk olarak bu isteği için Yahudi din adamına (haham) danıştığını söyledi.

Ynetnews haber sitesine konuşan Sharkiya, “Danıştığım Haham da bize hak verdi ve ibadetimiz için özel bir mescide ihtiyacımız olduğunu söyledi. 3 senedir burda okuyorum ve böyle bir mescite sahip olduğumuz için kendim ve arkadaşlarım adına çok şanslı hissediyorum.” dedi.

Sharkiya üniversitede 500 Müslüman öğrenci bulunduğunu ve kimilerinin Yahudilik ile ilgili bölümlerde okuduklarını  ve bu öğrencilerin ibadet için belirli bir alanları olmadığı için sınıfları yada kampüsün çimenlerini kullanıyorlardı. Bu mescit sayesinde  dindar Müslümanların günde 5 defa rahat bir şekilde ibadet edebileceklerinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Bar-İlan üniversitesi öğrenci birliği başkanı Matan Bar Noy ise; “Üniversite yönetimini bu kararından ötürü tebrik ettiğini , her öğrencinin  din dil ırk ayırımı yapılamadan eşit şartlara sahip olması gerektiğini, bu yüzden de bu kararın çok önemli olduğunu ve  “Bütün dinlere saygı göstermemiz gereklidir özellikle İsrail’de.”  dedi.

 

kaynak:haaretz

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: