Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail ve Filisitin Arasında Futbol Diplomasisi

İsrail ve Filisitin Arasında Futbol Diplomasisi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail ve Filistin futbol federasyonları, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA)Başkanı Sepp Blatter’in himayesinde gerçekleşen toplantıda, karşılıklı temsilcileri arasındaki bağlantının kuvvetlendirilmesi kararı aldı.

Filistin yekilisi Cibril el-Racub, FIFA Başkanı Blater ve İsrail yetkilisi Avi Luzon

Filistin yekilisi Cibril el-Racub, FIFA Başkanı Blater ve İsrail yetkilisi Avi Luzon

FIFA’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Filistin ve İsrail’in futbol federasyonları, FIFA Başkanı Sepp Blatter himayesinde “iki federasyon arasındaki kişi (futbolcu, teknik direktör, hakem) ve malların, Filistin’e giriş-çıkışı ile dolaşımını kolaylaştırmak” için İsviçre’nin Zürih kentindeki FIFA Merkezi’nde toplandı.

23 Eylül 2013’te başlayan sürecin değerlendirildiği toplantıya, Blatter’in yanı sıra FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke, Filistin Futbol Federasyonu (PFA) Başkanı Cibril el-Racub, İsrail Futbol Federasyonu (IFA) Başkanı Avi Luzon, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) ve Asya Futbol Konfederasyonu’ndan (AFC) temsilciler de katıldı.

Görüşmede, “iki federasyon arasındaki kişi ve malların, Filistin’e giriş-çıkışı ile dolaşımı” konusunda 23 Eylül’deki toplantıda anlaştıları hususların hayata geçirilmesinin üzerinde duruldu. İlerleme raporlarını sunan taraflar ayrıca aralarındaki iletişimi ilerletmek için futbol temsilcilerinin dolaşımıyla ilgili karar alma süreçlerini hızlandırmak konusunda uzlaştı.

Buna göre, iki federasyon, karşılıklı temsilcileri arasındaki bağlantıyı güçlendirecek. AFC ve UEFA’nın da desteğiyle 11 Haziran’daki FIFA Kongresi öncesinde mutabakat anlaşması imzalanması hedeflenen süreç, FIFA tarafından izlenecek. Filistin ve İsrail futbol federasyonlarının talebiyle Başkan Blatter, Filistin ve İsrailli siyasi mercilerle bir araya gelmek için nisanda İsrail ve Filistin’i ziyeret edecek.

Blatter, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “İki federasyonun da geçmiş aylarda kaydettiği ilerlemeden memnunum. İsrail ile Filistin’deki futbolun gelişimi konusunda iyi bir çözüme ulaşmak için yakında daha ileri adımlar atiılacağını olan güvenim devam ediyor” diye konuştu.

kayunak:ajansspor


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: