Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Ekonomi » Köpürmekten Kaynamaya mı ? Soda Stream ve Dünya Barışı

Köpürmekten Kaynamaya mı ? Soda Stream ve Dünya Barışı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


birinci resim 6B7NVQ1U67V76_17DUF0L_IL_L_LS

Gerçekten ama gerçekten sodadan nefret ederim.

Hangi aromalı olursa olsun, köpürdeyen su fikri tüylerimi diken diken eder.

Aramızda kalsın işte tam bu yüzden, tüm dünyadaki sodaların yasaklanmasını şahsen destekleyebilirim.!

Hadi o zaman biraz ciddi olalım ve biraz Soda Stream olayından  bahsedelim.

Farklı bir kıtadan IMF arkadaşım, Soda Stream boykotundaki “ahlaki durumu” sormak için aradı.

“Boykot” fikri ona doğru gelmese de, bir yandan kendi gibi düşünen arkadaşlarından biraz erkek ol ve yerleşim yerleri hakkında tavır al gibi bazı baskılar geldiğini söyledi.

Genellikle her insanın hayat hakkında bir duruşu olmasından yanayım. Her zaman söylerim ki, bu %99 konu için geçerlidir, “Eğer bir konuda fikrim yoksa, ortadan yok olmalısın.”  Bu düşüncelerle birlikte, bir süre arkadaşıma neden ilk etapta yeterli tavrı almadığı hakkında sorular sordum.

Arkadaşım “iyi niyetli” biri ve kendilerini genellikle İsrail’in evrendeki tek uyumsuz olduğu kanısına sahip olan vs  genel medyadan uzak duranların beklenen klişe cevaplarıyla karşılık verdi.

Bulunduğu kıtadaki, şu anda bilinen birkaç “küçük münakaşanın” onların kısa tarihinde çok kan dökülmesine neden olduğunu hatırlatmamışken, 60 yıldır süren tüm İsrail-Filistin çatışması; ya da 100 yıllık Arap- İsrailli çatışmasıyla beraber tüm bu tramvaları bir araya koyun ve 100 ile çarpın * [verdiğim istatistiği kontrol etmekte kendinizi rahat hissedin] yine de onun kıtasındaki silahlı çatışmalarda ölenlerin sayısına erişmenin yanından bile geçmeyeceğini göreceksiniz.

En azından SodaStream’i lanetlemeden önce bana danışması da dikkate değer bir durumdu, belki de ilk olarak İsrail boykot etmenin ne türlü bir getirisi olacağını kendine sorsaydı daha iyi olurdu.

Söyleyeceklerime gelince [uyarı: İsrail-Filistin çatışmasındaki gerçekleri görmeye sabrınız yoksa #2 ‘ye atlayın ]  

O zaman en başından başlayalım – gerçekler :

1. Soda Stream fabrikası 1990’larda kurulmuştur. Evet, aynı 1990’larda İsrail-Filistin geçici anlaşması dolayısıyla bölge 3 bölüme ayrıldı: A,B ve C.

Şu anda sorun yaratan tesislerin bulunduğu C bölgesi, iki tarafın da anlaşması sonucunda kalıcı bir barış sağlanıncaya dek  İsrail’in kontrolüne verildi.

Kabarcıklı birşey ama soda değil sanırım?
Elindeki içecek köpüklü ama galiba soda değil.

Sözkonusu Anlaşma,  SodaStream fabrikasının “zalim” iş olanaklarından yararlanan ve uygun maaşları alan aynı Filistinliler ile imzalandı.  [ayıp…].

Peki ne değişti?

Hiçbir şey.

Hala barışa ulaşamamışken  ve üzgünken, iki tarafta bu geçici anlaşmanın hükümsüz veya  geçersiz olduğunu hiçbir zaman söylemedi, bu nedenle aynı yükümlülükler, talimatlar ve sınırlar hala geçerli.

Bugün tesisleri boykot etmeye karar veren Filistinliler ile o bölgede tesislerin olmasının bir sorun yaratmayacağını söyleyen geçici anlaşmaya imza atan Filistinliler aynı kişiler.

Sanki biraz ikiyüzlülük var gibi ?

Açıklayın hadi …

2.Boykotun getirisi nedir?Yani hiç kendinize gerçekten sordunuz mu ?

Esas amaç İsrail’i diz çöktürmek midir eğer öyleyse üzgünüm çünkü Soda Stream’in sahibi İsrail hükümeti değil malesef. Ayrıca, İsrail’i gerçekten yıkmak istiyorsanız , dünyada başı çektiği  yüksek teknoloji ve sağlık ürünlerinden başlamanız gerekmektedir.Hadi o zaman görelim bakalım bilgisayarsız ve ilaçsız ne kadar dayanabiliyorsunuz…

Not the smartest choice of food if you're planning on boycotting Israel, since Israel is the world leader in combatting heart attack via its developed medication and treatments.
Eğer İsrail’i boykot etmek istiyorsan çok mantıklı bir seçim değil.Dünyada kalp kriziyle savaşan bütün tedaviler ve ilaçlar  İsrail yapımı.

Gerçekten de bu ürünleri hayatınızdan çıkarmaya niyetliyseniz 18.yüzyıla geri döneceğiniz yolculuğunuzda size bol şanslar, ama oldu da siz bir İsrail yapımı ilacı boykot edip hasta olursanız, ya da İsrail teknolojisi olan bilgisayar yazılımı ve donanımı kullanmayıp geri kalabilirsiniz ve  bu durumun İsrail’in umurunda olacağını pek düşünmüyorum.

Farkettiniz mi ‘İsrail’in yıkımı’? dedim .Tam da bu yüzden boykot olayına katılıyorsunuz.Ne kadar zeki bir davranış. (halbuki ne kadar mantıksız) sakın unutmayın. Çünkü, Filistinliler, İsrail’e yapılan ekonomik saldırılardan hiçbir şey kazanmıyor ,sadece Soda Stream fabrikasından faydalanabilecekleri 900 kadar iyi iş imkanlarından oluyorlar.

Aslında, İsrail’i ekonomik olarak çökertmek istiyorlarsa İsrail’den nefret edenlerin ve antisemitlerin cephesine katılıp uluslararası toplumu etkilemeye çalışabilirler ki bunun da barışa hizmet ettiği söylenemez.

 

3. Tembellik – Bu opsyonu dikkate almanızın tek sebebi sizlerin tembel bir jenereasyon olan Y tipi insanlardan olmanızdır.

Evet bunu ben söylüyorum. Poponuzu kaldırıp, Orta Doğu’da barışı sağlamak için birşeyler yapmaya çalışmak yerine ’’Bir şey satın almamak olan’’ pasif opsyonunu tercih ediyorsunuz. Aslında bu ailelerinizin jenerasyonunun, 1960’lar ve 1970’lerdeki devrimlerin bahsettiği şeydir.

Ne yapabilirsiniz? Barışa teşvik etmek amaçlı bir proje hazırlamak sizin için çok mu zor? Gerçekten mi? Bir münazara klubü kuracak kadar çok mu uzağındasınız konunun? Bir internet sitesi bile mi kuramazsınız? Barış için yapılan tonlarca organizasyonlardan birine bağışta bulunmakta mı çok zor?

Gerçekten mi?

Not helping
kimse yardım etmiyor

O zaman gerçekten tembel olmadığınızı mı düşünüyorsunuz?

4. Ne biliyorsunuz?
Diyelim ki sokakta yürürken iki taksi şoförünün tartıştığını gördünüz. Tutumunuz ne olur? Her ikisini de dinlemeden aralarından birini destekler misiniz? Bir boykotu desteklemek bir saldırıyı da tek taraflı olarak desteklemek demektir. Sanırım bunun için oldukça iyi bir sebebiniz olmalı, değil mi? Desteklediğiniz taraf muhtemelen çaresiz bir kurbandır, değil mi? Bu arada aşağıdaki şeyler nedir?

Not pens for signing a peace accord, something else, not sure what…
Bu kalemler barış anlaşması için değil, başka bir şey için, ne için olduğuna emin değilim…

5. Gerçekten iki adam bir delikte olabilir, o durumda onlara kürek atıp Avusturalya’ya varana kadar kazmalarını mı söylersiniz, en iyi çözüm yolu bu mudur?

Filistinlilere dünyanın İsrail’i mahvedeceğini söyleyerek, aralarında barış sağlanabilmesi için ne tür bir motivasyon verebilirsiniz ki? İsrail’e nasıl bir motivasyon veriyorsunuz?

Onlara kürek atmak yerine, elverip o delikten kurtarmaya çalışmak olması gereken değil midir.

Bence öyle olmalı ve bunu yapabilmenin en iyi yolu ise köprüler kurmak olacaktır. (ya da merdivenler)

Bunlar çok daha yardımcı olacaktır.

dördüncü resim If-youre-in-a-hole-stop-digging

İyi çalışma şartlarını sağlayabilen, İsrailli ve Filistinlilerin çalışmasını sağlayabilen bir fabrika bu merdiven görevini göremez mi…

Problem çözebilmek için, bir tane olanı kapamak yerine, bunlardan 100 tane daha açmamız gerekmez mi?

Sonuç olarak:

Öldürülmüş olan liderimiz merhum Başbakan Rabin demişti ki ‘’Sanki barış görüşmeleri yapılmıyormuş gibi, terörle savaşmalıyız ve sanki terör hiç  yokmuş gibi , barışın peşini bırakmamalıyız.’’

Belki bu söylemi 21.yüzyıla adapte etmemiz gerekebilir,

Sanki barış çalışmaları sürmüyormuş gibi, Soda Stream ile savaşmalıyız ve sanki Soda Stream yokmuş gibi, barış süreci için savaşmalıyız.

Hımmmm… İtiraf ediyorum ki bu söylenebilecek en iyi sözler değil ama ne demeye çalıştığımı anladınız , değil mi?

Ohad Avidan Kaynar
Deputy Consul General of Israel
Istanbul.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: