Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » SodaStream, Scarlett Johansson ve Gerçekler

SodaStream, Scarlett Johansson ve Gerçekler

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda özetini sunduğumuz makale 30/01/2014 tarihinde The Telegraph gazetesinde kaleme alınıştır.

İsrailli içecek firması SodaStream’in reklam yüzü olan ünlü aktris Scarlet Johannson, gelen tepkiler ve boykot tartışmaları üzerine Oxfam adlı yardım kuruluşundaki görevinden ayrıldı.

Johansson’un sözcüsü, aktris ile Oxfam arasında “büyük bir fikir ayrılığı” ortaya çıktığını söyledi. “Aktris, sekiz yılın ardından Oxfam’daki elçilik görevine son vermeyi kararlaştırdı.

Soda Stream şirketinde çalışan Filistinli işçiler

Soda Stream şirketinde çalışan Filistinli işçiler

Johansson’un Batı Şeria’daki bir Yahudi yerleşiminde kurulmuş olan SodaStream şirketinin marka elçisi olarak kalacağı bildirildi.Oxfam’ın da Johansson’un elçilik görevini bırakma kararını kabul ettikleri ve katkılarından dolayı ona minnettar oldukları ifade edildi.

SodaStream şirketinin yöneticisi şirkette İsrailli ve Filistinli işçilerin birlikte çalıştığını, eşit muamele gördüklerini ve fabrikanın “barış modeli” olduğunu ifade etti.

Peki tarafların hangisi haklı ? Fabrika, Johansson dediği gibi barış için bir kanal mı? Oxfam’ın iddia ettiği gibi baskının bir sembolü mü? Telegraph bunu öğrenmek için fabrikaya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Scarlett Johansson 'un oynadığı reklam filmi büyük ses getirdi

Scarlett Johansson ‘un oynadığı reklam filmi büyük ses getirdi

SodaStream şirketinde çalışan işçilerin sayısı yaklaşık olarak 500 Filistinli, 450 İsrailli Arap, ve 350 İsrailli Yahudi şeklinde dağılıyor.

Filistinli bir çalışan “Burada çalışmak ile ilgili sorunumuz yok.” derken bir diğeri başı ile söylenenleri onaylıyor. “Başkaları ile ilişkilerimiz yolunda ve maaşımız iyi ama bazen eve gitmek çok uzun sürüyor.”

Fabrikayı düzenli ziyaret eden mühendislerden biri “Buna benzer çok az şirket gördüm. Herkes beraber oturuyor, beraber çalışıyor. Bana soracak olursanız, burada bin tane SodaStreams olmalı.”diyor.

Bu haftanın başlarında SodaStream’in CEO’su Daniel Birnbaum, bu alanda kurulan ilk tesis olamdığını ve kapatmak için bir neden görmediğini söyledi.

“Bütün çalışanlarımız bizim için değerlidir; hiçbir politik gündeme hizmet etme niyetinde değiliz.” dedi.
SodaStream Yönetim Kurulu Başkanı Yonah Lloyd, tesislerdeki ortamın uyum içinde olduğunu, bir sıkıntı olmadığını söylüyor.

Telegraph’a konuşan Lloyd , “Farklı kimliklerden insanları bir araya getirerek çok başarılı bir işe imza attığımızı düşünüyoruz. Aynı ekmeği paylaşan, boş günlerinde beraber plaja giden bir ekip yaratıp bir hayali gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum.”

Birkaç SodaStream çalışanıyla yapılan röportajda İsraillier ile Filistinlilerin insani ilişki anlamında hiçbir sorunları olmadığını,politikayla ilgilenmediklerini anlattılar.

Otobüs durağında bekleyen Doğu Kudüs’teki bir işçiye sorduğumuz zaman ise aldığımız cevap; ‘Burada çalışmayı seviyorum. İnsanlar arasındaki ilişkiler çok iyi daha ne diyebilirim ki?’ oldu.’

kaynak:telegraph


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: