Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » Gürcistan Başbakanı’ndan İsrail’e ziyaret

Gürcistan Başbakanı’ndan İsrail’e ziyaret

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Seçimleri kazandıktan sonra ilk yurtdışı ziyaretini İsrail’e gerçekleştiren Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile ayrı ayrı görüştü.
Peres, Gürcü lideri kabulünde yaptığı konuşmada, Filistin’le yürütülen barış görüşmelerine atıfta bulunarak, “Bir tarafta açık bir pencere var bunu ciddiye alıyoruz ve ertelememeliyiz. Tarihin dörtnala geçmesine ve bu fırsatın kaçmasına izin vermemeliyiz” dedi.
gurcistan bsbakani ve netanyahu
Ziyaretin önemli bir karar dönemine rastladığını belirten Peres, “Çok kolay olmayan bir durum, nesnel zorluklar var. Bir tarafta açık bir pencere var bunu ciddiye alıyoruz ve ertelememeliyiz. Barış her iki tarafında mirası ve stratejisi. Biliyoruz kolay değil fakat bölgenin bu kısmına barışı getirmek ve doğru sonuca ulaşmak için büyük güç sarfetmeye devam edeceğiz. Tarihin dörtnala geçmesine ve bu fırsatın kaçmasına izin vermemeliyiz” diye konuştu.

Konuk Başbakan Garibashvili de iki ülke arasında ilişkilerin 2 bin 600 yıl önce Yahudilerin Kudüs’ten Babilliler tarafından sürülmesinden sonra ilk kez Gürcistan topraklarına ayak basmalarıyla başladığını hatırlatarak, “Gürcistan küçük ama küresel barışın katkıcısı olan bir ülkedir.” ifadesini kullandı.

Görüşmenin ardından Başbakanlık binasına geçen Garibashvili, burada mevkidaşı Netanyahu ile biraraya geldi.

Netanyahu, görüşme öncesi düzenlenen ortak basın toplantısında, İsrail-Filistin barış görüşmelerine yönelik mesajlar vererek, “Başbakan olarak ‘barış’ dediğim zaman yani gerçek barıştan kastım, Filistinli komşularımızdan beklediğimiz nihai olarak İsrail devletinin varlığını Yahudilerin Yahudi devleti olarak tanımalarıdır. 4 bin yıldır bu topraklardayız. Bu karşılığı bekliyoruz” diye konuştu.

Garibashvili ise Avrupa Birliği (AB) ile yakında yapacakları serbest ticaret anlaşması sonrası iki ülke arasında ticaret ve işbirliğine yeni bir ivme kazandırmayı arzuladıklarını ifade etti.

Kaynak: AA


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: