Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » Başbakan Netanyahu’nun Filistin Müzakereleri ile ilgili açıklamaları

Başbakan Netanyahu’nun Filistin Müzakereleri ile ilgili açıklamaları

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin devletinin silahtan arındırılması ve hakimiyet alanlarının sınırlandırılması gerektiğini belirtti.
netanyahu inss
Tel Aviv’de Milli Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nün yıllık konferansında konuşan Netanyahu, “Filistinlilerin İsrail vatandaşı olmasını veya onlara hükmetmeyi istemiyoruz ancak Filistin devleti, silahtan arındırılmalıdır. Bu hakimiyet alanlarının sınırlı olması anlamına geliyor. Bir devletin silahları sınırlandırıldığında, bazı güçleri de azalır. Bu zaruri durumdur” dedi.

Filistin-İsrail müzakerelerine ilişkin Netanyahu, “Müzakerelerin devam etmesini önemsiyor, anlaşma sağlanması için çabalıyoruz. ABD’nin anlaşmaya varmamızla ilgilendiğini biliyorum. Bu aşamada, Filistin yönetiminin yapması gereken tavizlerle anlaşmaya hazır olduğunu söyleyemem.” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yakında iki tarafa da sunmayı planladığı teklif konusunda Netanyahu, “Teklif, İsrail’in değil ABD’nin tutumunu gösterecek. İsrail ABD’nin her tutumunu onaylamak zorunda değil.” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun Ürdün Vadisi’nde bulunmasının önemine de vurgu yapan Netanyahu, “Herkes İsrail’in vermesi gereken tavizlerden bahsediyor. Barış ve güvenlik içerisinde yaşamaya fırsat veren anlaşmaya varılması için Filistin’in vermesi gereken tavizler de önemli. Bunların arasında ‘dönüş hakkından’ vazgeçmek de bulunuyor. Müzakerelerin hedefi, ‘iki uluslu tek devletin’ ve İsrail’e füze atan İran’ın desteklediği devletin kurulmasını engellemektir.” şeklinde konuştu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: