Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Bir Külkedisi Masalı

Bir Külkedisi Masalı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail ‘de yayınlanan ‘X Factor’ şarkı yarışmasını Filipinli Rose Fostanes kazandı.

İsrail televizyonlarında fırtınalar estiren yarışmada yarışan Filipinli diva, ülkede çalışan binlerce yabancı işçilerden sadece bir tanesi. Kazandığını öğrenince mutluluktan çılgına dönen Rose, kendisi için oy kullanan hayranlarına ve bütün İsrail halkına teşekkür etti.

Rose Fostanes'in kazanma anı

Rose Fostanes’in kazanma anı

47 yaşında olan ve bakıcılık yaparak hayatını sürdüren Rose, kendisini bir anda İsrail magazin ve televizyon dünyasının yıldızı olarak buldu.

Medyada daha önceleri de izleyicilerin gönlünde taht kuran yabancı asıllı ve değişik etnik kimliklerden İsrailliler’in yıldızı parlamıştı.
Kendilerine özgü dini kıyafetletriyle yarışan ultra ortodoks Yahudiler, Etiyopyalı Yahudiler, daha sonradan Yahudiliği seçmiş olan Alman şef bunlardan bir kaçı fakat hiç biri Filipinli Rose Fostanes kadar meşhur olmamıştı.

Hayranlarının sadece ismiyle ‘Rose’ olarak çağırdığı şarkıcı, küçücük boyuna karşın güçlü sesiyle “X-Factor Israel” yarışmasında sevenleri tarafından adeta tapılan bir fenomene dönüştü.

İsrail’e 6 yıl önce gelen ve bakıcılık yapan Rose’nin tek amacı diğer Filipinli çalışanlar gibi para kazanıp ailesine para göndermekti.

rose fostanes

O da diğerleri gibi İsrail’de geçinmek için bakıcılık yapan binlerce Filipinlilerden biriydi.Yurt dışında çalışan 10 milyon Filipinli’den biri olduğunu, 23 yaşından beri bakıcılık yaptığı ve İsrail’den önce Lübnan ve Mısır’da çalıştığı biliniyor.

 

50 yaşlarında bir kadına bakıcılık yapan , evi temizleyip yemek ve ütü işleriyle ilgilenen Rose, Tel Aviv’in güneyinde arka sokaklarında bir evde 7 kişi birlikte yaşıyorlardı.

Rose, yarışmayı kazanana kadar İsrail’de orta yaş ve üzeri yaşlılar için Filipinli kelimesi nerdeyse bakıcı kelimesiyle eş anlama geliyordu.
Bir kaç ay önce arkadaşının onu İsrailli ünlü top model Bar Refaeli’nin sunduğu “X-Factor” yarışmasına katılması için cesaretlendirimesiyle hayatı birden değişmeye başladı.

Sadece 1,50 m boyunda olan bu Filipinli’nin pek bir iddası yokken sesiyle juriyi ve bütün İsrail’i etkilemeyi başardı ve yarışmada basamakları çifter çifter çıktı.
Sonunda da, Shirley Bassey’in “I have nothing” şarkısıyla finale çıkmaya hak kazandı. Geçtiğimiz salı günü yayınlanan finalde favori olarak gösterilen Rose, yarışmayı birincilikle tamamladı.

İsrail'in ABD Büyükelçisi Dan Shapiro'da Rose'i kutlayanlardan

İsrail’in ABD Büyükelçisi Dan Shapiro’da Rose’i kutlayanlardan

Filipinleri 2 sene önce ziyaret eden Rose, dünyanın her yerindeki Filipinliler’den destek gördüğünü ve onun kazanması için mesaj attıkları hepsine müteşekkir olduğunu belirtti.Fakat bu mutluluğunu ve başarısını sevdikleriyle paylaşamamaktan ve onlardan kilometrelerce uzakta olmaktan dolayı üzüntülü olduğunu söyledi.

 

kaynak:ynet.com


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: