Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Arkana Bak Avrupa: Quenelle (Nazi selamı)’nın izleri aşikar

Arkana Bak Avrupa: Quenelle (Nazi selamı)’nın izleri aşikar

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda okuyacağınız makale Haaretz gazetesinde 6 Ocak tarihinde yayımlanmış, ve Avirama Golan tarafından kaleme alınmıştır.

Avrupa’da gün yüzüne çıkan yeni bir anti –semitizim dalgası son felaketten sonra ırkçılıkla mücadeleye çabalayan tüm kıtayı tehdit ediyor.

İsrailliler geç de olsa bugün Fransa’da yaşanan en rahatsız edici hikayelerinden birinin farkına vardılar: Kamuoyunda yeni bir anti-semitizm dalgası yayılıyor.
Sinagoglarda, Holokost anma merkezlerinde ve Yahudi çocukların katledildiği Toulouse okulunun yakınlarında “quenelle” hareketi yapan insanların basında boy boy fotoğrafları yayımlanıyor.

Fransız futbolcu Anelka, bir gol sonrası 'quenelle' hareketi yapıyor

‘quenelle’ hareketinin babası komedyen Dieudonne / Fransız futbolcu Anelka, bir gol sonrası ‘quenelle’ hareketi yapıyor

“Quenelle” hareketi, bir kolun aşağıya bakar şekilde düz uzatılırken diğer elin çapraz olarak omzun üstüne yerleştirilmesi yani yasadışı Nazi selamının bir versiyonudur. Futbolcu Nicholas Anelka ve basketbol oyuncusu Tony Parker
sadece son zamanlarda fotoğraflananların en ünlüleri.

“Quenelle” manevi babası 2009 yılında ilk kez el hareketini gösteren kendini anti-siyonist olarak tanımlayan komedyen Dieudonne. Kamerun doğumlu babası ve Breton annesi olan Dieudonne Parisli banliyösünde büyüdü, yaptığı selamın düzen karşıtı ama Yahudi karşıtı olmadığını iddia etti. O zamandan beri, İran’ rejimini övmeye başlamış, Muammer Kaddafi’ye desteğini ifade etmek için Libya’ya ziyaret etmiş, 11 Eylül felaketini haklı bulmuş ve neo-Naziler ile bağlantısı bariz hale gelmiştir.

Dieudonne kadar önemli bir konu ise, onun kışkırtıcı performansları görmek için topluca gelen seyircilerin olması. Bu kalabalık farklı seyirci kitlelerinden oluşuyor. Akşam onunla birlikte selamı gerçekleştirenlerin çoğu bağlantının farkında ama bunun ne kadar korkunç olduğunu anlamıyor.

Theodor Herzl’in 140 yıl önce Paris’te yazdığı bir makalede Avrupa’daki faşizmin ve modern anti-semitizmin köklerini deşifre etmişti. Anti-semitizim Yahudileri siyasi amaç olarak dikkate almadığından ve onları modern düzene karşı savaşmakta kullandığından bahseder.

Yahudi düşmanlığı, bu nedenle bir ” Yahudi ” sorunu değildir. Demokrasi, özgürlük, eşitlik ve kardeşliği tehdit eden bir sorundur. Dikkatli ol Avrupa, geçmişte yaşananların gölgesi geleceğinin üzerinde.

kaynak:haaretz


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: