Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’de ‘dini’ turizm’ rekora koşuyor

İsrail’de ‘dini’ turizm’ rekora koşuyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre İsrail’in “dini turizm” gelirleri bu sene de rekora koşuyor. Bu sene sadece Noel haftası için ülkeye 75 bin ön rezervasyon yapıldı.

noel israel

Bütün dinlerin kesişme noktası olan ve Hıristiyan dünyası için de kutsal mekânların bulunduğu Kudüs ve çevresindeki kentlerde Noel kutlamaları için hazırlıklar tamamlandı. Aralık ayının 24’ünde yapılacak Noel kutlamaları için Kudüs’e 10 kilometre uzaklıktaki Beytüllahim’de bulunan ve Hz. İsa’nın doğduğuna inanılan Nativity (Yeniden Doğuş Kilisesi) önüne her yıl olduğu gibi bu sene de dev bir çam ağacı dikildi. Yerli ve yabancı çok sayıda turist geleneksel kırmızı Noel şapkalarıyla ağaç önünde hatıra fotoğrafı çektirip etraftaki satıcılardan hediyelik eşya alıyor. Noel nedeniyle Kudüs ve çevresindeki oteller de tamamen doldu. Doluluk nedeniyle Noel gecesi için rezervasyon kabul edilmiyor. Kudüs’te eski şehrin içindeki Hıristiyan mahallesi ve kiliselerinde Noel için yerleştirilen çam ağaçları ve ışıklandırmalar dikkati çekiyor.

Turistler en fazla, Beytüllahim’e özgü zeytin ağacından imal edilen ve Hazreti İsa’nın doğumu ile havarilerle son yemeğini anlatan el yapımı biblolara ilgi gösteriyor. Noel nedeniyle Kudüs ve çevresindeki oteller de tamamen doldu. Doluluk nedeniyle Noel gecesi için rezervasyon kabul edilmiyor. Kudüs’te eski şehrin içindeki Hristiyan mahallesi ve kiliselerinde Noel için yerleştirilen çam ağaçları ve ışıklandırmalar dikkati çekiyor.

İsrail’in kuzey kesiminde, Hazreti İsa’nın hayatının bir döneminin geçtiğine inanılan Nazaret (Nasıra) şehrinde de Noel festivali için şehir meydanına konulan yılbaşı ağacı ışıklandırıldı. Nazeret’te 24 Aralık’ta noel israel2Noel gecesi öncesi aralarında Hristiyan topluluk liderlerinin de katılacağı geleneksel yılbaşı yürüyüşü yapılacak. Binlerce kişinin katılması beklenen yürüyüş, şehirdeki en eski bazilika önünde son bulacak, yürüyüşün ardından büyük bir havai fişek gösterisi düzenlenecek.

İsrail, Gazze’de yaşayan yaklaşık 500 Arap Hristiyanın Noel ve yılbaşı için Kudüs ve çevresindeki kutsal mekanları ziyaretlerine izin verildiğini daha önce duyurmuştu.

Noel gecesi için 75 bin rezervasyon yapıldı

Öte yandan İsrail Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre İsrail’in “dini turizm” gelirleri bu sene de rekora koşuyor. Bakanlığın verilerine göre bu sene sadece Noel haftası için ülkeye 75 bin ön rezervasyon aylar öncesinden yapıldı.

İsrail turizm sezonunda geçtiğimiz yıl da rekor kırmış ve ülkeyi 2012 yılında 2 milyon 880 bin turist ziyaret etmişti. Verilere göre gelenlerin yüzde 55’ini Hristiyan turistler oluşturuyor ve yine gelenlerin tamamına yakını Kudüs’te Kemame (Holy Sculpture) Kilisesi, Çile Yolu (Via Dolorasa), Ağlama Duvarı, Zeytin Dağı’nı geziyor. Kudüs’ten sonra turistlerin en çok gittikleri yerler ise sırasıyla Ölü Deniz, Galile gölü, Tiberya, Beytüllahim ve Nazeret şehri.

İsrail’e gelen her turist 1483 dolar harcıyor

Hristiyan turistler İsrail’de genel olarak 7 gün kalıp ortalama kişi başı 1483 dolar harcayarak ülkeden ayrılıyor. Bu da her bir turistin günlük 187 dolar harcama yaptığını gösteriyor. Yine istatistiklere göre gelenlerin yüzde 83’ü ziyaretlerini bir tur firması üzerinden ayarlıyor ve toplu tura dahil oluyor. Gelenlerin yüzde 80’i hayatlarında ilk kez İsrail’e gelirken, yüzde 20’si ülkeyi tekrar ziyaret eden turistler. Ülkeye en çok ziyaretçi gönderen ülke İtalya. İtalya’yı sırasıyla İspanya, Almanya, Avusturya, Polonya, Meksika, Rusya, Romanya ve Nijerya izliyor.

Kaynak: AA


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: