Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Ekonomi » Stanley Fischer FED’in ikinci adamı olma yolunda

Stanley Fischer FED’in ikinci adamı olma yolunda

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


ABD basınında yer alan haberlere göre İsrail Merkez Bankası Başkanı olarak 8 yıl görev yaptıktan sonra Haziran ayında emekliyen ayrılan Stanley Fischer, Beyaz Saray tarafından Fed Başkan Yardımcılığı görevi için önerilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan ve kararın kesinliği olmadığı için kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir yetkiliye göre, 70 yaşındaki Fischer, şu anda Janet Yellen’ın yürüttüğü başkan yardımcılığı görevine gelebilir.

Stanley-Fischer

Süreçle ilgili bir başka yetkiliye göre ise Obama görevi Fischer’a teklif etmiş durumda, Fischer ise bu teklifi kabul etti. Yetkili kişi aynı zamanda kararı Obama ve başkanlık için şu anda Senato’dan onay bekleyen Yellen birlikte aldı.

Stanley Fischer, Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) eski profesörlerinden ve IMF eski birinci başkan yardımcılığı görevinde de bulunmuştu. Geçen ay Washington’da Stanley Fischer için IMF’de tören düzenlenmiş ve Fischer’in aralarında Fed Başkanı Ben Bernanke’nin de bulunduğu eski öğrencileri törende hazır bulunmuştu.

Daha önce mevcut Fed Başkanı Ben S. Bernanke ile ortak bir araştırmaya imza atan, New York Üniversitesi ekonomisti Mark Gertler,  “Yellen ve Fischer’ın birlikte çalışarak ikna gücü kuvvetli bir ekip yaratacaklarını düşünüyorum. Fischer bir merkez bankası yetkilisinde olmasını istediğini özelliklere sahip; bilgili, deneyimli ve baskı altında serin kanlı. Akademik geçmişi ise saygı duyulası ve etkileyici” ifadelerini kullandı.

Fischer, 2001 yılına kadar IMF Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş, bu tarihten sonra bir süre Citigroup International’ın başkanlığını da yapmıştı.

kaynak: ekonomikayrıntı


1 Comment

  1. nilgün süngü says:

    DÜNYAYI YAHUDİLER YÖNETİYOR BU KESİN …

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: