Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail CERN’e tam üye olarak kabul edildi

İsrail CERN’e tam üye olarak kabul edildi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), İsrail’in yeni tam üye olarak kabul edileceğini bildirdi.İsrail, Avrupa dışından CERN’e üye ilk ülke unvanını alacak

CERN’den yapılan yazılı açıklamada, merkezin yürütme kurulu toplantısında oy birliğiyle alınan kararda İsrail’in CERN’in kurucu anlaşmasını imzaladığını Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) bildirmesinin ardından merkeze üye olabileceği kaydedildi.

Avrupa Atom Kontrol Merkezi

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Binası

Dış İşleri Bakanı Avigdor Lieberman yaptığı açıklamada:”Bugün İsrail Bilimi için büyük bir başarı günüdür. Bu büyük başarıda ve çalışmalarda imzası olan bütün bilim adamlarına tebriklerimi sunuyorum. İsrail devleti ve milleti olarak sizin bu başarılarınızla ve yeteneklerinizle sizinle gurur duyuyoruz.” dedi.

Tanrı Parçacığı CERN'in Çalışmaları sonucu bulundu

Tanrı Parçacığı CERN’in Çalışmaları sonucu bulundu

İsrail, 1991 yılında gözlemci statüsüyle katıldığı merkeze, 2011 yılından itibaren ortak üyeydi. Merkezin 21’inci üyesi olarak kaydolacak İsrail, Avrupa dışından ilk üye ülke unvanını alacak.

İsrail’in statü değişikliği, bu ülke için, merkezin işleyişiyle ilgili daha fazla söz sahibi olmayı ancak merkeze daha fazla maddi katkıda bulunmayı da beraberinde getirecek.

CERN, genişleme stratejisi kapsamında, 2010 yılında ortak üyelik statüsünü oluşturmuştu. Buna göre ortak üyeler, tam üye olmak için en az iki yıl beklemek zorunda.Diğer taraftan merkez, 1999 yılından bugüne kadar hiç yeni üye kabul etmemişti.

TomHansİn başrolünü oynadığı Melekler ve Şeytanlar Filmi CERN 'de çekilmişti

Bilim ve bilimkurgu yazarı Dan Brown CERN’deki bazı araştırmaları sonrasında yazdığı kitap olan  ve Tom Hanks’in başrolünü oynadığı Melekler ve Şeytanlar Filmine ilham vermişti.

İsrail’in tam üye olarak kabul edildiği CERN, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuştur.1999’dan sonra ilk defa tam üye kabul eden CERN’in Avrupa dışı ilk ve tek üyesi İsrail’dir.

Melekler ve Şeytanlar Filmi'nde AyaletZurer CERN 'de görevli birini  canlandırıyordu


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: