Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » John Kerry: Ortadoğu’ya Barışı Getirme Şansı Sunuldu

John Kerry: Ortadoğu’ya Barışı Getirme Şansı Sunuldu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Beyaz Saray yönetiminin İran, Suriye ve İsrail-Filistin konularında Ortadoğu’da yürüttüğü diplomatik çabaların başarılı olma garantisi bulunmasa bile dünyanın en sorunlu bölgesine barış getirme şansı sunduğunu ifade etti.
john kerry

“BARIŞ GETİRME ŞANSI SUNUYORUZ”

Kerry, Foreign Policy dergisi ve ABD Dışişleri Bakanlığı Politika Planlama Birimi tarafından düzenlenen forumda konuştu. Kerry, Obama yönetiminin, İran’ın nükleer programı üzerine varılan anlaşma, Suriye’nin kimyasal silahlarının imha edilmesine yönelik anlaşma ve İsrail ile Filistinliler arasındaki müzakerelerde barışı sağlama konularındaki çabalarını anlattı.

“ABD TEK BAŞINA GÜVENLİK SAĞLAYAMAZ”

ABD’nin dünyanın polisi olmak gibi bir rolü üstlenmediğini belirten Kerry, dünyanın da kendilerine böyle görev biçmediğini ifade etti. Kerry, ABD’nin de tek başına dünyanın güvenliğini sağlayamayacağını vurguladı. Tarihe bakıldığında ABD’nin dünya üzerindeki önemli sorunların çözümünde oynadığı etkin rolün görülebileceğini dile getiren Kerry, son dönemde Beyaz Saray yönetiminin dostlarının ve müttefiklerinin güvenliği açısından önemli konularda yürüttüğü diplomasi çabalarını savundu.

“ANLAŞMAYA VARMAK GÜÇ BİR DURUM”

“Diplomasinin her zaman ilk başvurmamız gereken şey olduğuna inanıyorum” diyen Kerry, savaşı, diplomasinin başarısızlığı olarak tanımladı.

Kerry, Senatoda yaklaşık 30 yılı aşkın sürede Ortadoğu’da barışın sağlanması konusunda çalışmalar yürüttüğünü belirterek, anlaşmaya varmanın ne kadar güç durum olduğunun farkında bulunduğunu anlattı.

SURİYE KİMYASAL SİLAH KULLANDI

Ortadoğu’da bugün yaşanan sıkıntılara ilişkin bilgiler paylaşan Kerry, “İran adım adım net bir şekilde nükleer bomba yapmaya doğru ilerliyordu. Suriye rejimi masum halka yönelik kimyasal silah kullandı, 100 binden fazla insanın ölmesine neden olan iç savaş başlattı ve hala açlığı savaş silahı olarak kullanıyor. Hemen bitişikte, İsrail’in demokratik, Yahudi devleti olarak kalıp kalmayacağını test eden demografik zaman ayarlı bomba görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“ORTADOĞU’YA BARIŞ GETİRME ŞANSI SUNULUYOR”

Kerry, ABD olarak uluslararası toplumla birlikte bu meselelerin diplomatik yollarla çözüme kavuşturulması konusunda son dönemdeki çabalarını detaylı şekilde aktardı. Diplomatik çabaların başarılı olma garantisi bulunmadığını vurgulayan Kerry, en azından dünyanın en sıkıntılı bölgelerinden olan Ortadoğu’ya barışı getirme şansı sunulduğunu ifade etti.

Kerry, “Eğer askeri güç tehdidiyle desteklenen diplomasi, Suriye’deki kimyasal silahların tehditini yok ederse İran’da nükleer silahların tehditini sonunda önlerse İsrail ile Filistinliler arasında barış ve güvenliğin yolunu açarsa ve biz savaşa gitmeksizin bu tehditlerin tamamen üzerine gidebilirsek, bu bölge ve dünya fazlasıyla daha iyi olacak. Siz, biz, birlikte bu bölgenin hayatında doğru bir dönüşüme yol açmış olacağız” diye konuştu.

“ÜMİDİMİZİ KAYBETMEMELİYİZ”

“Zorlukların yeni bir dönem için fırsat oluşturacağına inanıyorum” diyen Kerry, önlerindeki yolun hayali olmadığını, çözümlerin mümkün olup olmayacağı gibi mükemmel de olamayabileceğini dile getirdi. Kerry, tüm olumsuzluklara rağmen ümitli kalındığında, değerlere bağlı kalındığında bir şeyleri değiştirebileceklerine inandığını kaydetti.

kaynak:haberler


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: