Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » İsrailli bakandan Türkiye’ye zeytin dalı

İsrailli bakandan Türkiye’ye zeytin dalı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Amir Peretz12010’daki Mavi Marmara olayından bu yana Türkiye’yi ziyaret eden ilk İsrailli bakan Amir Peretz, İstanbul’daki çevre toplantısında, Türkiye-İsrail ilişkileri, Filistin meselesi ve İran konularında çok ılımlı mesajlar verdi.
İsrail Çevre Bakanı Amir Peretz, “Çok yakında Türkiye ile İsrail arasındaki sorunların çözülebileceğine inanıyorum. İsrail’in yurttaşları ve Türkiye’nin yurttaşları kendi hükümetlerinden bir an önce uzlaşmalarını bekliyorlar” dedi.

Peretz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile BM Çevre Programı tarafından düzenlenen “Akdeniz’in Kirlenmeye Karşı Korunmasına Ait Sözleşme” toplantısına katılmak için İstanbul’a geldi. Peretz, “Çevrenin sınırı yoktur. Dolayısıyla aramızdaki duvarları yıkmak için yeni bir takım iletişim yöntemleri bulmamız lazım” diye konuştu ve şöyle devam etti: “İsrail’de ben barış cephesindeyim. Şuna kesinlikle inanıyorum ki, Filistinlilerin kendi devletlerini kurma hakları vardır, iki ulus çözümünü benimsiyorum. (…) Ben şuna inanıyorum, Cenevre’de İran’la yapılan anlaşma da bizim Filistinlilerle yaptığımız müzakereleri olumsuz bir biçimde etkilemedi. Müzakereleri tamamlamak için önümüzde 5 ay var, bu sürede müzakereleri tamamlamamız lazım ve Filistin ve İran’la bir uzlaşmaya varmamız lazım. Tabii ki her hâlukarda İran’ın nükleer silahlanmasını istemiyoruz.”

Bayraktar ile de  görüştü

İsrail Çevre Bakanı Amir Peretz ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın konferans dışında başbaşa ikili bir görüşme yaptığı da öğrenildi, ancak görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi verilmedi.

kaynak:hurriyet


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: