Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » Roma’da İtalya-İsrail zirvesi

Roma’da İtalya-İsrail zirvesi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İtalya ile İsrail arasında, iki ülke başbakanlarının katılımıyla Roma’da gerçekleştirilen hükümetler arası zirvede, 12 anlaşma imzalandı.

İsrail Başbakanı Netanyahu ve İtalya Başbakanı Letta

İsrail Başbakanı Netanyahu ve İtalya Başbakanı Letta

İsrail Başbakanı Netanyahu ve İtalya Başbakanı Letta[/caption]Roma’daki devlet konukevinde gerçekleştirilen hükümetler arası zirve sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında ilgili tarafların katılımıyla iki ülke başbakanları huzurunda 12 anlaşmaya imza konuldu.

İmza törenin ardından söz alan ev sahibi ülke başbakanı Enrico Letta, “Bibi” diye hitap ettiği İsrailli mevkidaşıyla 7 ayda 3. kez bir araya geldiğini anımsatarak “Bugün, ülkelerimiz arasında 4. zirvede büyük bir başarıyla tamamladık ve 12 anlaşmaya imza koyduk. Önemli anlaşmalar. Bu, iki ülke arasındaki ilişkinin somut oluşunun göstergesi. Bu anlaşmalar burada kalmamalı, uygulamaya geçmeli” dedi.

İki ülke ilişkilerin yanı sıra uluslararası konularıda konuştuklarını aktaran Letta, “Libya konusunu görüştük. Şunu belirtmek isterim ki oradaki durum bizi oldukça endişelendiriyor. Akdeniz ki istikrara ihtiyacı var. Bugün hükümetler gereken sorumluluğu alabilirler” diye konuştu.

İtalya’nın Ortadoğu barış sürecine verdiği desteği hatırlatarak bu desteği yinelediğini ifade eden Letta, “Başbakan Netanyahu’ya, Ortadoğu barış sürecine olan ümidimizi dile getirdim. İtalya olarak konuya her zaman dost ve ilgili ülke olarak yaklaştık ve oraya gelecek barışın bölgenin istikrarına olacağını söyledik” ifadesini kullandı.

bibi letta2Barış süreci için 2013’te önemli adımlar atıldığını kaydeden Letta, 2014’ün ise bu sürecin Filistin halkının ve İsrail devletinin iyiliğini gözetecek şekilde sonuçlanması ümidini dile getirdi.

İran’ın P5+1 ülkeleriyle Cenevre’de yaptığı anlaşmaya da değinen İtalya Başbakanı Letta, “Cenevre’de yapılan anlaşmaya dikkatle ve güvenle yaklaşıyoruz. İran’ın nükleer silah sahibi olmasını engelleyecek bu süreci cesaretlendiriyoruz. İsrail’i de dikkatle dinledik. Bizim için İsrail’in güvenliği müzakere edilebilir değil” değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Letta, “Suriye’deki dramatik krizin bir an önce son bulması konusunda İtalya ve İsrail hemfikirdir. Kesinlikle bu ülkedeki kimyasal silahların yasaklanması hususunda da hemfikiriz. Daha önce kabul edilemez bir şekilde kullanılan bu silahlar bir an önce BM gözetiminde yok edilmeli” görüşünü paylaştı.

Netanyahu’nun açıklaması

Konuk Başbakan Binyamin Netanyahu, ev sahibi Letta’ya kendisini ve bakanlarını iyi ağırladığı için teşekkür etti.

Netanyahu, ülkesini ekonomik krizden çıkarmak için istekli gördüğünü belirttiği İtalyan mevkidaşını övdü.

İsrail Başbakanı, Filistin ile devam eden Ortadoğu barış süreci için, “İsrailliler olarak, biz de Filistinlilerle kalıcı barışa ulaşmak istiyoruz. Biz barışı kendimiz için çocuklarımız için istiyoruz ve bunun için dua ediyoruz. Umarız bu en kısa zamanda olur” dedi.

Suriye, Mısır, Yemen’deki sorunların İsrail-Filistin sorunuyla ilgisi olmadığını savunan Başbakan Netanyahu, burada Arap dünyası için gelecekte sorulması gereken sorunun: ‘kendi kaynaklarından onları birlikte tutan, istikrarı, refahı bulup bulamayacağı’ olduğunu, onların bunu bulmasını ümit ettiğini dile getirdi.

bibi letta3İran konusundaki tutumu değişmedi

Netanyahu, Letta’nın değindiği İran’ın Cenevre’de P5+1 ülkeleriyle imzaladığı ve kendisinin de “Tarihi fırsat değil, tarihi hata” diye nitelediği anlaşmaya olan muhalif tavrını korudu.

İsrail Başbakanı, anlaşmayla ilgili olarak, “Ben yanılsamaları ortadan kaldırmak istiyorum. İran, atom bombası elde etmek istiyor. Bu durum sadece İsrail’i değil, aynı zamanda İtalya, Avrupa ve bütün dünyayı da tehdit ediyor. Bu durdurulmalı” diye konuştu.

Netanyahu İran hususunda diplomatik çözüm istediklerini ancak bu ülkeye karşı yaptırımların da sürmesi gerektiğini savunarak “Biliyorum ki onlar bizim kadar konuşmuyor ama aynı fikirdeler. Eğer, Araplarla İsrailliler bir konuda birlikte aynı tondan konuşuyorlarsa bunun üstünde düşünmeye değer” ifadesini kullandı.

“Yüzleri gülüyor, bakanları İngilizce de konuşuyor ama Hizbullah, Hamas, İslami Cihat üzerinden terörü desteklemeye devam ediyorlar” diyen Binyamin Netanyahu, İran’daki rejimin terörü ve Suriye’deki sivillere katliamı gerçekleştiren ve silah desteğini kolaylaştıran bir rejim olduğunu ileri sürdü.

Ferrara’ya Yahudi Soykırım Müzesi

Letta, İtalyan hükümeti olarak Ferrara kentinde Yahudi Soykırım müzesi açmaya karar verdiklerini ve bunun için kaynak ayırdıkları bilgisini paylaşırken, İsrailli mevkidaşını açılışına davet etti.

Öte yandan, toplantıda, 2015 yılında İtalya’nın Milano kentinde yapılacak olan EXPO’daki İsrail pavyonunun tanıtımı yapıldı. Başbakan Letta, İsrail’e EXPO konusunda kendilerine verdiği destekten ötürü teşekkür ederek “Gelmiş geçmiş en iyi EXPO’yu yapmak için uğraşıyoruz” dedi.

Başbakan Letta, gelecek yılın da İtalya ile İsrail için kültürel dostluk yılı olacağını ve iki ülke arasında pek çok etkinliğin yapılacağını söyledi.

Basın toplantısında Letta, Roma’daki Musevi cemaatine de kendisini ve eşini Hanuka Bayramı sebebiyle Roma’daki Büyük Sinagog’daki törene davetinden ötürü teşekkür etti.

Letta ve Netanyahu, dün Büyük Sinagog’daki törene katılarak 9 kollu şamdanın mumlarından beşincisini yakmıştı.

kaynak: sabah


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: