Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » İsrail Başbakanı Netanyahu Papa’yı Ziyaret Etti

İsrail Başbakanı Netanyahu Papa’yı Ziyaret Etti

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Papa Franciscus, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüştü, Suriye ve İran konularında ‘bilek güreşi’ yerine diyalog önerdi.
papa netanyahu
Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu kabul etti. Vatikan’daki Papalık Sarayı Kütüphanesi’nde yapılan görüşmede, ikilinin samimi ve yapıcı bir şekilde Ortadoğu’nun sıcak konularını ele aldığı belirtildi. Vatikan’a yakınlığıyla bilinen VaticanInsider isimli internet sitesinin Vatikan kaynaklarına dayandırdığı habere göre, görüşmede Papa, Suriye’deki savaş ve İran’ın nükleer programına ilişkin konularda bilek güreşinin zorlukları çözemeyeceğini söyledi ve bunun yerine İsrailli lidere diyaloğun öneminden bahsetti.

Netanyahu, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin ile Almanya’dan oluşan 5+1 ülkelerinin İran ile vardığı nükleer anlaşmayı tarihi hata olarak nitelemişti. Netanyahu’nun ekim ayında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile “Ortadoğu Barış Süreci”ni görüşmek için Roma’ya geldiği sırada Papa’ya ziyareti gündeme gelmiş ancak o dönemde bu görüşme Vatikan tarafından “görüşmeye hazırlanacak zaman olmaması” gerekçesiyle geri çevrilmişti.

Papa Franciscus, Katolik aleminin ruhani lideri seçilmesinin ardından Netanyahu ile ilk kez bir araya geldi. Papa, daha önce 30 Nisan’da İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüşmüş, 17 Ekim’de ise Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmişti. Son olarak Emerit Papa 16. Benediktus’u Mayıs 2009’da kendi ülkesinde konuk eden İsrail Başbakanı Netanyahu da o tarihten sonra ilk kez bir Papa ile görüşmüş oldu. Görüşmede ayrıca Netanyahu’nun, Arjantinli olduğu için anadili İspanyolca olan Papa’ya, babasının İspanyolca yazdığı engizisyonla ilgili bir kitabı hediye ettiği bildirildi.

kaynak:milliyet


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: