Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » HANUKA HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

HANUKA HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Yahudi takviminin en “renkli” ve “parlak” bayramlarından Hanuka bu akşam başlıyor. Tam 8 gün sürecek olan bayram hakkında bu ilginç detayları hiç duymuş muydunuz??
hanuka hanukiya

HANUKA MUMLARI

Sekiz gece boyunca, her gece için bir ışık yakılır. Alışılmış Mitsvayı “güzelleştirme” adına, yanan mum sayısı her gece için bir tane artırılır. Bir ekstra ışık olan Şamaş’ta her gece yakılır ve bu ışık diğerlerinden farklı bir noktadadır. Bu ekstra ışığın özelliği, ışıklarının Hanuka hikayesinin yansıtılması ve Hanuka hikayesi üzerine düşünülmesinden başka nedenler için kullanılmamasının yasak olduğunu belirtmektir. Bu Şabat’ta aydınlatma amaçlı kullanılan mumlardan farklıdır. Bundan dolayı, eğer bir kimse ekstra aydınlanmaya ihtiyaç duyarsa Şamaş’ı kullanabilir ve yasaklanmış ışıkları kullanmaktan sakınır. Bazı insanlar Şamaş’ı önce yakıp sonra diğerlerini yakmak için kullanır. Hanuka boyunca, ilk gece Şamaş ve başka bir ışıkla iki, sonraki gece üç ve her gece bir fazla ışık artarak, sekizinci gecede 9 ışığa kadar artar. Sekizci gece toplam 44 defa ışık yakılmış olur.

BAYRAM KALORİLERİ

Tapınakta sekiz gün boyunca ateşi yanar halde tutan küçük kaptaki yağı anmak adına, yağda (tercihen zeytin yağı) kızarmış ve fırınlanmış yiyecekler yemek adeti vardır. hanuka sufganiya 1image-9802″ />Geleneksel yiyecekler arasında Latkeler (patatesli krepler), içi reçel dolu Sufganiyotlar (Ponçikler) gibi yağda kızartılmış yiyecekler yerler.

E tabi bütün bayram boyunca bu ‘yağlı’ yiyecekleri yemenin bİr bedeli olmalı, işte o bedeller:)
1 sufganiya (ponçik)- 400-600 kalori
1 latke (patatesli krep) -150 kalori
1 svinge (Faslıların özel hanuka çöreği) – 350-442 kalori

VE İŞTE SONUÇ; Bütün bu 8 günlük Hanuka Bayramı süresince bu tatlıları ve çörekleri yiyen, ortalama 24 milyon sufganiyotun tüketildiği 8 günlük Hanuka Bayramı sonunda İsraillilerin aldığı toplam kalori sayısı ise; tamı tamına 10,8 milyar kalori.

Şimdiden Afiyet olsun:))

SEVİVON (TOPAÇ) KOLEKSYONU REKORU
Helenliler, Yahudilerin Tevrat öğrenmelerini yasaklamışlardı, Yahudilerin de gizli gizli öğrenimlerine devam etmeleri ve bunun Helen askerleri tarafından fark edilmemesi için kapının önünde gözetleyen çocuğun sevivon (topaç) oynamasını anmak için Hanuka bayramında Sevivon oynama geleneği vardır. Yüzyıllardır süren bu gelenek hala günümüzde devam etmekte ve gerek çocukların gerek hanuka sevivonbüyüklerin en ilgi gösterdikleri alanlardan biridir.

İsrailli politikacı ve yazar Avram Burg 3,500 sevivon ile dünyadaki en büyük Sevivon koleksyonuna sahip kişi olarak bu tezi kanıtlıyor.

Sevivon’un Yiddiş dilindeki karşılığı dreidel, ‘drei ‘ yani dönmek sözcüğünden türemiştir.

Sevivonun her yüzüne bir İbranice harf yerleştirilmiştir. Bu harfler İbranice םש (Nes), ההי (Gadol), לגדו (Haya), oנ (Sham) kelimelerinin kısaltmalarıdır. Bu kelimeler birleştiklerinde, Bet-Amikdaş’ta gerçekleşen yağın mucizesini çağrıştıran “Orada büyük bir mucize gerçekleşti” cümlesini oluşturur.
נ (Nun)
ג (Gimel)
ה (Hey)
ש (Shin)

HAG HANUKA SAMEAH !! :))

HANUKA BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN :))


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: