Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » Başbakan Netanyahu’dan Putin’e ilginç teklif

Başbakan Netanyahu’dan Putin’e ilginç teklif

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


?????????????????????????????????????????????????????????????????????
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran’ın nükleer programına ilişkin sorunların, Rusya’nın Suriye konusunda gösterdiği yaklaşımla çözülmesini önerdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Rusya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyareti kapsamında başkent Moskova’daki Kremlin Sarayı’na gelerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Ağırlıklı gündemini İran konusunun oluşturduğu toplantıda Netanyahu, Tahran yönetiminin nükleer programına ilişkin sorunların Suriye’nin kimyasal silahlarına yönelik çözüme benzer, barışçıl ve diplomatik bir şekilde çözülmesi önerisinde bulundu.

İran’ın nükleer programını Suriye’nin kimyasal silahlara sahip olmasıyla kıyaslayan Netanyahu, Rusya ve diğer güçlerin Suriye’nin tamamıyla silahsızlandırılması yönünde ısrarcı olduğunu hatırlatarak, “Dünya güçlerinin Suriye’nin modern silahlarına yönelik tasarısından ciddi sonuçlar çıkarabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

İsrail Başbakanı, uluslararası toplumun Suriye’nin kimyasal silah gücünü azaltmasına rağmen kapasitesini sürdürerek gelecekte daha fazla stok biriktirmesine izin verilmesini onaylamayacağına dikkat çekti. Netanyahu, “Uluslararası toplum, BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a yönelik, uranyum zenginleştirmesinin durdurulması, santrifüjlerin tecrit edilmesi, zenginleştirilmiş materyalin İran’dan alınması ve Erak’taki reaktörün yok edilmesi tasarısının uygulanmasını yakından takip etmelidir” ifadelerinde bulundu.
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ayrıca İran’ın nükleer aktivitesi ve “nükleer silahlar geliştirme girişimlerinin” İsraillilerin varlığına ve bütün dünyanın “barışı ve güvenliğine” tehdit oluşturduğunu yineledi.

KAYNAK:mfa.gov.il /IHA


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: