Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Benjamin Netanyahu » Başbakan Netanyahu Alman Bild Gazetesine konuştu

Başbakan Netanyahu Alman Bild Gazetesine konuştu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


netanyahu speakingAlman “Bild” gazetesine röportaj veren İsrail Başbakanı Netanyahu, yarın İran’ın nükleer programıyla ilgili Cenevre’de Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Fransa, Rusya, İngiltere ve Çin’in yanı sıra Almanya’nın arasında olduğu grubun bir araya geleceğini hatırlatarak, “İran müzakerelerde hiçbir şey vermiyor ama 5+1 grubu taviz veriyor. Bu kötü bir alışveriş. Bu müthiş ve tarihi bir hata” diye konuştu.

Netanyahu, İran’ın nükleer reaktörleri kaldırmasını, bu yerine getirmezse yaptırımların arttırılması gerektiğini vurgulayarak, “Üçüncü bir seçenek daha var. Ekonomi felç geçirmiş bir durumdayken baskı arttırılabilir. Bu yapılacak yerde İranlılar serbest bırakılıyor ve bu da büyük bir hata” ifadelerini kullandı.

İran’nın yaptığı kıtalar arası balistik füzelerin sadece İsrail’i değil, Avrupa ve ABD’yi de tehdit ettiğini savunan Netanyahu, “Onlar bu füzeleri patlayıcı madde ile değil, nükleer başlık ile donatmak istiyorlar. Bu imkan ellerinden alınmazsa günün birinde uyandığınızda İran’ın Alman şehirlere nükleer füze doğrulttuğunu görebilirsiniz. İran’ın nükleer amaçlarından vazgeçmesi için yaptırımlar arttırılması lazım” dedi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle ilgili Netanyahu, “Tarzlarını değiştirdiler ama ideolojileri değişmedi. Batılı politikacıları uyarıyorum, tarz ve içerik konusunda ayırt etmeleri lazım” diye konuştu.

Netanyahu, İran’ın hala nükleer silah peşinde olduğunu ve bunları İsrail’e ve Arap Ülkelerine karşı kullanmak istediğini iddia etti. İran’a uygulanan yaptırımların hafifletilmesi konusunda, “Yıllarca zahmetle oluşturulan yaptırımlar hafifletiliyor. Bu hiç mantıklı değil” diyen Netanyahu, İran’ın nükleer altyapıyı muhafaza ederek sadece çok az tavizde bulunduğunu belirtti. Netanyahu, daha sert yaptırımlar istediğini ve bunun vakti geldiğini vurgulayarak, “İran’ın tam planlarından vazgeçmesi mümkünken, yaptırımları devam ettirmek varken, İran’a milyar dolar verilmek isteniyor” diye konuştu.

kaynak:milliyet


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 389 other followers

%d bloggers like this: