Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Batı Şeria » Fransa Cumhurbaşkanı Hollande 7 bakan ve 200 kişilik heyetle İsrail’de

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande 7 bakan ve 200 kişilik heyetle İsrail’de

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, beraberindeki 7 bakan ve 200 kişiden oluşan heyetle İsrail’e geldi.
hollande ve peres

İran’ın nükleer programıyla ilgili Tahran’la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında Cenevre’de yürütülen müzakerelerin ikincisinin de sonuçsuz kalmasının ardından resmi ziyaret için İsrail’e gelen Cumhurbaşkanı Hollande, Tel Aviv’deki Ben Gurion havaalanında Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından karşıladı.

Hollande, havaalanında oldukça sıcak bir şekilde karşılanırken, İsrail Cumhurbaşkanı Peres, mevkidaşına “İsrail Fransa dostluğu çok yaşa” diye seslendi.

Karşılama töreninde hazır bulunan İsrail Başbakanı Netanyahu da yaptığı konuşmada, “Fransa İsrail’in gerçek bir dostudur. Fransa,İsrail gibi halkların barış, güvenlik ve karşılıklı saygı içinde yaşadığı bir Ortadoğu hedeflemektedir” dedi. Fransa’nın, Cenevre’deki müzakereler sırasında takındığı tavırdan övgüyle söz eden Netanyahu sözlerini şöye sürdürdü:

“Sayın Başkan, Suriye ve aynı zamanda İran’la alakalı olarak nükleer silahlar konusunda kararlı bir tutum aldınız, Bu sadece İsrail’i değil aynı zamanda Ortadoğu’yu, Fransa’yı, tüm Avrupa’yı ve dünyayı tehdit etmektedir.”

Hollande’a ziyareti sırasında kabinenin 7 bakanı ile çok sayıda gazeteci ve işadamından oluşan 200 kişilik bir heyetin eşlik etmesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra İsrail’e ilk resmi ziyaretini yapan Hollande’ın ziyareti öncesi, bakanlar kurulu toplantısında medya mensuplarına açıklamada bulunan Başbakan Netanyahu, “bu ziyaret çok önemli” diyerek, üç günlük ziyaretin ana gündem maddesinin Cenevre’de İran’la gelecek hafta yeniden başlayacak nükleer silah müzakereleri olacağını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Francoise Hollande Tel Aviv hava alanında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu tarafından karşılanırken

Fransa Cumhurbaşkanı Francoise Hollande Tel Aviv hava alanında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu tarafından karşılanırkenHollande yarın Knesset’te konuşacak

Hollande havalanında yapılan kısa karşılama töreni sonrası İsrail Cumhurbaşkanı Peres’le beraber Kudüs’te bulunan cumhurbaşkanlığı köşküne hareket etti. Hollande burada yapılacak devlet töreni sonrası “Yad Vashem” soykırım müzesine gidecek. Hollanda, İsrail devletinin kurulmasına öncülük eden Theodor Herzl ile uğradığı suikat sonucu hayatını kaybeden eski İsrail Başbakanı İzak Rabin’in mezarlarını da ziyarete ederek çelenk bırakacak.

Hollande’ın yarın İsrail meclisi Knesset’te de bir konuşma yapması beklenirken, salı günü de geçen mart ayında Fransa’nın Toulouse şehrinde bir Yahudi okuluna yapılan saldırıda öldürülen çocukların mezarını ziyaret edeceği açıklandı.

Hollande, ziyareti sırasında Batı Şeria’ya geçerek burada ilk olarak eski Filistin lideri Yaser Arafat’ın mezarını ziyaret edecek, daha sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la biraraya gelecek.

AA


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: