Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » TÜSİAD heyetinden İsrail çıkarması

TÜSİAD heyetinden İsrail çıkarması

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


TÜSİAD Yönetim Kurulu ve TÜSİAD üyelerinden oluşan 25 kişilik bir heyet İsrail’deki muadil kuruluşu MAI (İsrail İmalatçılar Birliği) ile Tel Aviv’de biraraya geldi.

TUSIAD Başkanı Muharrem Yılmaz ve MAI Başkanı Zvi Oren

TUSIAD Başkanı Muharrem Yılmaz ve MAI Başkanı Zvi Oren


Mayıs ayında İstanbul’da, TÜSİAD’ın evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda TÜSİAD-MAI Yürütme Komitesi kurulması ve komitenin belirlenecek sektörler üzerinde ortak çalışma yapması kararlaştırılmıştı. Oluşturulan Yürütme Komitesi’nin ilk toplantısı 13 Kasım 2013 tarihinde MAI’nin ev sahipliğinde Tel Aviv’de TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ve MAI Başkanı Zvi Oren’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Yürütme Komitesi toplantısında iki ülke arasındaki iktisadi ilişkilerin geliştirilmesi üzerine görüş alışverişinde bulunuldu. İş ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik genel konuların yanı sıra, tarım-gıda, tıbbi teknoloji, zirai teknoloji, tekstil, enerji, turizm ve üniversitelerarası işbirliği konuları ele alınarak somut işbirliği alanları tespit edildi ve bu konularda alt komiteler oluşturulmasına karar verildi. Kurulan alt komitelerin, belirlenen projelerde sağlanacak pozitif adımları tartışmak ve daha ileriye götürmek üzere iki ay içinde biraraya gelmesine karar verildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

“TÜSİAD ve MAI bu yılın Mayıs ayında İstanbul’da biraraya gelerek iki ekonominin ortak çalışma alanlarını ele alacak bir Yürütme Kurulu oluşturmaya karar verdi. İnanıyoruz ki ortak çıkarlar ve değerler temelinde gelişen güçlü ilişkiler ve sağlam ekonomik işbirliği her iki ülke açısından önem taşımaktadır. Yürütme Kurulu’nun ilk toplantısını dün MAI’nin Genel Merkezi’nde gerçekleştirdik. Belirlediğimiz alanlardaki potansiyel işbirliği imkanlarına yönelik somut yol haritası çizdiğimiz son derece verimli ve gelecek vaat eden bir toplantı yaptık. ”

MAI Başkanı Zvi Oren ise şunları ifade etti:

“TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ve Türk iş dünyası heyetini İsrail’de ilk defa ağırlıyor olmanın ayrıcalığını yaşadığımız için çok mutluyuz. Türkiye ile İsrail arasındaki iyi iş ilişkileri bizim için çok önemli. İnanıyorum ki bu işbirliğimiz ve iki ülke arasındaki ticaret artmaya ve gelişmeye devam edecektir.”

kaynak:tusiad.org


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: