Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’den Instagram politikası

İsrail’den Instagram politikası

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Sosyal medyanın önemini bilen eve çok değer veren İsrailliler; Instagram’da en çok takipçisi olan 9 fotoğrafçıyı bir hafta boyunca İsrail’de ağırladılar.Bu internet fenomenleri de her gün İsrail’de çektikleri 3 kareyi takipçileriyle paylaştılar.

instagram
İsrail, yabancı basın kuruluşlarının en çok foto muhabiri bulundurduğu ülkelerin başında gelen İsrail, yeni bir tanıtım projesi başlattı. İsrailli Stand With Us isimli şirket, sosyal paylaşım ağı Instagram’da popüler olan 9 fotoğrafçıyı çekim yapmaları için ülkeye davet etti.
İbrani Üniversitesi ile İsrail Turizm Bakanlığı’nın da destek verdiği programa Türkiye’den Mehmet Kırali ile Çiler Geçici katıldı. ‘Once In a Lifetime’ (Hayatta Bir Kez) isimli programda Türkiye’nin dışında Amerika’dan iki, İsveç, Norveç, Danimarka, Portekiz ve Rusya’dan ise birer fotoğrafçı yer aldı. Yüz binlerce takipçisi bulunan bu fotoğrafçılar 8 gün boyunca Kudüs, Tel Aviv, Ölüdeniz gibi İsrail’in tarihi ve turistik yerlerini fotoğrafladı.

Instagram’da 565 bin takipçisi bulunan Kırali, İsrail’den davet aldıklarında önce biraz tedirgin olduklarını fakat sonrasında kabul ettiklerini anlatıyor. Kırali, “İsrail hakkında sürekli bir şeyler duyuyoruz. Böyle bir imkan olunca da gidip görmek, o ülkeyi tanımak istedik. Bizden İsrail coğrafyasını, doğal ve tarihi güzellikleri ve şehirleri fotoğraflamamızı istediler.” diyor. Fakat sosyal ağda kendilerini takip eden Türk ve Arap takipçilerinden epey bir tepki aldıklarını Kırali, İsrail fotoğraflarını Instagram’a yüklemeye başladıktan sonra yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Çok sayıda eleştiri geldi. 5 bin kişi beni takip etmeyi bıraktı. Biz oraya gittik diye İsrailli mi olduk. İsrail devletinin politikalarını desteklemeyebiliriz ama halkıyla bir sorunumuz yok. Hem orada yeri geldi bizi davet edenlere ve resmi yetkililere medeni şekilde eleştirilerimizi de ilettik.”

Projede yer alan diğer fotoğrafçılardan Portekizli Ana Barros ise diğer 8 fotoğrafçı ile tanışmak için daveti kabul ettiğini belirtiyor. Yetkili kişilerin kendilerinden günde en az üç fotoğraf paylaşmalarını istediklerini söyleyen Barros, düşüncelerini şöyle aktarıyor: “Şehirleri gezerken o kadar iyi fotoğraflar çıktı ki bir gün içinde çok daha fazla fotoğraf paylaşımı yaptık. Orada gezerken ışık ve renkler çok güzeldi. Normalde çektiğimden daha fazla fotoğraf çektim.”

kaynak: zaman


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: