Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli öğrencilerin Türkiye’de okuma sevdası

İsrailli öğrencilerin Türkiye’de okuma sevdası

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Türkiye’de burslu okumak için aralarında İsrail, ABD ve Ermenistan’ın da olduğu 150 ülkeden 140 binden fazla öğrenci başvuru yaptı. Talep artınca hükümet gelecek yıl burs verilecek öğrenci sayısını bin kişi artırarak 5 bine yükseltti. 2014’te 5 bin yabancı öğrenci Türkiye’de burslu okuyacak.
israilli ogrenciler
Türkiye’de okuyan yabancı üniversite öğrencilerine sağlanan burslar büyük ilgi görmeye başladı. Bu yıl aralarında ABD, İsrail ve Ermenistan’ın da yer aldığı 150 ülkeden 140 binden fazla öğrenci burslu öğrenim görmek için başvurdu. Türkiye ancak 4 bin öğrenciye burs verdi. Ancak yükselen talep üzerine hükümet sayıyı bin kişi artırarak 2014’te 5 bin öğrenciye çıkarma kararı aldı.

Türkiye’de burslu okumak için yapılan başvurular genellikle Orta Asya, Balkanlar, Ortadoğu, Güneydoğu Asya ve Avrupa ülkelerinde yoğunlaşırken, bu yıl ilk kez ABD’den 21, İsrail’den 11, Ermenistan’dan 2 öğrenci Türk üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora yapmak için başvurdu. Yoğun olarak Afganistan, Azerbaycan, Suriye, Kosova, Filistin, Kazakistan, Irak, Somali, Kırgızistan, Çin, Yunanistan, Endonezya,Mısır, Rusya, Yemen,Makedonya, Arnavutluk, İran, Fas ve Bosna Hersek’ten gelen öğrencilerin başvuruları kabul edildi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın başkanlığında toplanan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Kurulu’nda, Türkiye’nin uluslararası eğitimdeki payının artırılması için üniversitelerin devreye girmesi kararlaştırıldı ve burslu öğrenci sayısının 4 binden 5 bine çıkarılması kararlaştırıldı.

Türkiye’de burslu okumaya hak kazanan yabancı öğrencilere ne kadar burs verileceği, o ülkenin Türkiye ile yaptığı karşılıklı ikili anlaşma çerçevesinde değişiklik gösterebiliyor. İkili anlaşmalar gereği Türkiye’nin verdiği burs miktarının lisans eğitimi için 500 lira dolayında bir rakama tekabül ettiği, yüksek lisans ve doktora eğitimi alanlara verilen rakamın da 750 liraya kadar olduğu ifade ediliyor.

kaynak:haberturk


2 Comments

  1. nilgün süngü says:

    Ermenistan anlaşılabilir de eğitim sistemi bizden kat kat iyi olan ABD ve İSRAİL i anlamak imkansız hemen akla komplo teorisi geliyor… ;(

  2. Lb says:

    ABD ve israilden öğrenci gelmesi gerçekten çok ilginç

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: