Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » İsrail-Filistin Barış Görüşmelerinde Son Durum

İsrail-Filistin Barış Görüşmelerinde Son Durum

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Varşova ziyaretinin ardından geldiği Kudüs’te kaldığı otelde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile biraraya geldi.

Netanyahu, görüşme öncesinde yapılan basın toplantısında, Filistin yönetimiyle 3 aydır ABD’nin arabuluculuğunda yürüttükleri barış görüşmeleri ve İran konularında değerlendirmelerde bulundu.

2 gün önce yapılan “Tahran’daki ABD Büyükelçiliğinin, işgal edilişinin 34. yıldönümü” kutlamaları sırasında, “Amerika’ya ölüm” sloganlarının atıldığını ifade eden Netanyahu şöyle konuştu:
israil filistin john kerry

“Bu, İran rejimin gerçek yüzüdür. Bu rejimin dünyanın en tehlikeli silahlarına sahip olmamalı diye düşünüyorum. İnanıyorum ki nükleer silah edinmek için uranyum zenginleştirme amaçlarına ulaşmaya devam ettikleri sürece, üzerlerindeki baskı sürmeli, hatta artırılmalıydı, çünkü zenginleştirmeyi sürdürüyorlar.”

“Filistinle görüşmeler”

Filistin yönetimiyle 3 ay önce ABD’nin aracılığında yeniden başlatılan barış görüşmelerine de değinen Netanyahu, “Görüşmelerin ilerlemesi konusunda kaygılarım var çünkü Filistinlilerin kışkırtmalara devam ettiklerini görüyorum, suni krizler yaratmaktalar. İhtiyaç duyulan samimi ve tarihi bir barış kararından kaçmaya devam ediyorlar. Umarım ziyaretiniz onları tekrar ihtiyacımız olan, aradığımız tarihi barışı başarmak için yardımcı olur.”

Kerry’in açıklamaları

ABD Dışişleri Bakanı Kerry de İran konusunda değerlendirmelerle başladığı konuşmasında, şunları kaydetti:

“Amacımız, İran’ın sadece barışçıl bir nükleer programa sahip olduğundan emin olmaktır. Bu, dünyaya karşı üzerimize düşen bir sorumluluktur. İran’ın kitle imha silahları üretme kapasitesi olmayan, barışçıl bir nükleer programa sahip olduğundan emin olmak istiyoruz.”

Bir kaç kez “Hiçbir anlaşma olmaması, kötü bir anlaşma olmasından iyidir” cümlesini tekrarlayan Kerry, “İran’la kötü bir anlaşma yapmayacağız, eğer bir anlaşma yapılırsa bunu dikkatli bir şekilde takip ediyor olacağız” diye konuştu.

israilfilistinbarisgorusmeleriSuriye konusu

Suriye konusuna değinen Kerry, “Bu bölgede Suriye göz ardı edilemez, çok sayıda mülteci, çok büyük şiddet, hastalık potansiyeli, çocuk felci, sağlık sisteminin çökmesi ile belki de başarılı olmazsak, Suriye devletinin imha olmasıyla tüm bu tehlikeli etkileri, olacaktır” diye konuştu.

İsrail – Filistin barış görüşmeleri

‘İki devletli çözüm mümkün’
Kerry’nin girişimleri sonucu birkaç yıldır askıda olan görüşmeler Temmuz sonunda yeniden başlamıştı.
John Kerry’nin İsrail’le Filistin’in yan yana yaşayacağı iki devletli bir çözümü savunuyor.
ABD Dışişleri Bakanı Tel Aviv’de İsrail lideri İzak Rabin’in öldürülüşünün 18. yılı dolayısıyla düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, “Bunu başarmanın mümkün olduğuna inanıyoruz” dedi.

kaynak:turkishny / bbc


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: