Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israil » Bir görüş – Erdoğan Herzl’in İzinde

Bir görüş – Erdoğan Herzl’in İzinde

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Ünlü Ortadoğu uzmanı ve Ben Gurion Üniversitesi’nde eğitim veren Profösör Dror Ze’evi tarafından kaleme alınmış 30/10/2013 tarihinde ynet haber sitesinde yayımlanan, Marmaray’ı ve son dönem politikaları değerlendirdiği köşe yazısını sizlere sunuyoruz.

Erdoğan Herzl’in İzinde

Binyamin Zeev Teodor Herzl, Altneuland isimli kitabında Orta doğunun kalbinde kurulacak bir Yahudi devleti ütopyasından bahsetmişti.
Bütün dünyayı, Eski dünyayla birleştirecek harika bir demiryoulu ağından söz ediyordu.Kitabının kahramanı David, iki Avrupalı misafirlerine gelişmiş demiryolu hattını şöyle anlatıyor:
marmaray1
Avrupa’dan Filistin’e olan uzaklık ,ABD’ye olan uzaklıktan daha kısa ve tren ile seyahat etmek daha  rahat. Asya Minor’de 19.yüzyılda yapımına başlayan demiryolları bir süre önce sona erdi. Trenler şu anda Şam, Bağdat ve Kudüs’e gelebiliyor. Boğaz’ın iki yakası arasına köprü yapıldığından beri  Saint Petersburg’dan , Odessa’dan, Berlin’den, Viyana’dan  Amsterdam’dan, Calais’den , Paris’den, Madrid’den , Lizbon’dan ya da  Kudüs’ten tren değiştirmek zorunda kalmadan direkt olarak seyahat edebiliyorsunuz. Biz bu büyük ve mükemmel demiryolu ağının tam da bağlantı noktasında bulunduğumuzdan bütün büyük tren yolları Kudüs’e bağlıdır, tıpkı İsrail’inkilerin Mısır’a ve kuzey Afrika’ya bağlı olması gibi.”

Bir kaç gün önce, 90. yaşını kutlayan Türkiye Cumhuriyeti, Herzl’in ütopyasından 100 yıl sonra en büyük adımlarından birini attı. Hala Suriye’den ve Lübnan’dan geçme gibi birkaç küçük sorunların üstesinden gelinmesi gerekse de; Başbakan Erdoğan’a Görkemli Vizyon’u için teşekkürler,  burada gelecek var.

marmaray2

Kazılarda çıkan,arkeolojik hazineler ve antik gemi

İstanbul Boğazı’nda köprüler onlarca yıldır bulunmakla beraber, iki yakayı bir araya getiren tren yolu bugüne kadar bağlanamamıştı. Hatta ünlü tarihi Orient Ekspres, Avrupa yakasındaki  son durakta durmak zorunda kalmıştı. Ancak şimdi Asya ile Avrupa arasında bulunan, Türkiye’nin iki yakasından direkt seyahat edebileceğiniz ilk tren yolu tamamlandı.
Büyük kısmı Japon hükümeti tarafından finanse edilen bu karmaşık kazı sonrasında muhteşem arkeolojik bulgular, el değmemiş ganimetler ile eski batıklar bulundu. Onların güvenilir ve profesyonelce taşınabilmesi gerektiği için tüm bu seyir yavaşladı. Bu Tünel Başbakan Erdoğan’ın ;  [İstanbul ili için] yeni otoyol, İstanbul Boğazı üzerinde üçüncü köprü, İstanbul çevresinde iki büyük şehirlerin inşası, üçüncü bir havaalanı ve İstanbul Boğazı’na paralel yeni bir denizcilik kanalını da içeren büyük ölçekli inşaat planlarının sadece bir parçası.

Halk temkinli, Bilim adamları endişeli

Yeni projeler, kenti çevreleyen çoğu yeşilliğin ve yaban hayatının yok olduğuna tanıklık eden İstanbul halkında endişe yaratıyor.
Bilim adamları ayrıca, yeni kanal projesinin çevreye olası zararlarına özel olarak dikkat çekiyor.

marmaray3
Başbakan Erdoğan, İstanbul’a [başarılı] bir belediye başkanından fazlası gibi gelse de, bugünlerde henüz gerçekleşmeyen bir rüyaya tutunuyor.

Yirminci yüzyılda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk, başkenti Ankara’ya taşımaya karar vermiş ve onun Modern İşlevsel, laik, Osmanlı geçmişi ile bağlantısı kesilmiş Türkiye’nin yeni sembolü yapmıştır:  Erdoğan son yıllarda Kemalist girişimi bulanıklaştırmaya, rengi soldurmaya ve yerine “İkinci Cumhuriyeti” yaratmaya çalışmıştır.

Türkiye’yi dini mirasına ve Osmanlı geçmişine bağlamaya, bir kez daha İstanbul’u muhteşem bir İmparatorluk şehrine döndürmeye çabalamış, Tünel, kanal vs. hepsi bu hayalin birer parçası haline getirmiştir.
Biz İsrailliler de yakın gelecekte bir gün İstanbul’a, Paris’e ya da Roma’ya hızlı tren ile ulaşım ile ilgili hayal, mütevazi bir hayal kurabiliriz.
Umut edelim bu hayalin gerçekleşmesi Herzl’in Trans Avrasya Demiryolları’ndan daha kısa sürer,
marmaray4

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4447285,00.html


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: