Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » BM » İsrail yeniden BM İnsan Hakları Konseyi’nde

İsrail yeniden BM İnsan Hakları Konseyi’nde

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşimlerini inceleme kararını boykot eden ve Konsey’le ilişkiyi kesen İsrail, ülke hakkında dün yapılan Evrensel Periyodik İnceleme (UPR) toplantısı öncesinde Konsey ile yeniden ilişki kurma kararı aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İnsan Hakları Konseyi Sözcüsü Rolando Gomez, İsrail’in BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Eviator Manor’un, İnsan Hakları Konseyi Başkanı Remigiusz Henczel’i telefonda arayarak, Konsey’in yarın yapacağı İsrail Evrensel Periyodik İnceleme toplantısına katılacakları konusunda İsrail hükümetinin verdiği kararı bildirdiğini kaydetti.

İsrail, Bırleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne geri döndü

İsrail, Bırleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne geri döndü


Sözcü Gomez, Henczel’in bu kararı memnuniyetle karşıladığını ve kararın insan hakları inceleme sürecinin bütünselliğini ve evrenselliğini korumak açısından önemli olduğuna işaret ettiğini belirtti.

Gomez, Başkan Henczel’in yarın İsrail delegasyonu ve Konsey çalışma grubu arasında yapıcı bir diyalog beklediğini de bildirdi.

İnsan Hakları Konseyi ülkelerin Evrensel Periyodik İncelemelerini 4 yılda bir yapıyor. İsrail’in periyodik incelemesinin 29 Ocak 2013’te yapılması planlanmış ancak Konsey’in Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimlerini incelemek için özel bir ekip kurması üzerine İsrail toplantıyı boykot etmişti. İsrail, geçen martta ise İnsan Hakları Konseyi ile çalışmayacağını bildirmişti.

Konsey mevzuatına göre, İsrail yazılı bir rapor sunmasa ve inceleme toplantısına katılmasa bile, BM tarafından elde edilen bilgiler ve incelemeye yapılan diğer katkılarla ülke periyodik incelemesi tamamlanabilecekti.

BM İnsan Hakları Konseyi’nde İsrail’in Evrensel Periyodik İnceleme toplantısı yapıldı.

Toplantının başlangıcında konuşan İsrail’in BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Eviator Manor, İsrail’in toplantıya büyük çekincelerle geldiğini belirterek, İsrail’e Konsey’de ayrımcılık yapıldığını savundu.

Konsey kurulduğundan beri İsrail’in hiçbir ülkenin olmadığı kadar acil toplantıya ve soruşturma heyeti kurulmasına muhatap olduğunu ifade eden Manor, en sonunda geçen yılın mart ayında Konsey’le ilişkileri askıya almaya karar verdiklerini söyledi.

kaynak:AA


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: