Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Üniversite » Galatasaray Üniversitesi’nde Holokost semineri

Galatasaray Üniversitesi’nde Holokost semineri

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aralarında BM, Avrupa Konseyi ve Kuzey Amerika’dan eğitimciler, üst düzey yetkililer ve bilim insanlarının da bulunduğu 40’tan fazla kişinin bir araya geleceği Uluslararası Holokost Eğitimi Semineri yarın İstanbul’da gerçekleşti.
arbeıtmactfrei

İki gün sürecek olan seminerde Nazi soykırımının Güneydoğu Avrupa’da, Ortadoğu’da, Batı Asya’da ve Kuzey Afrika’da nasıl öğretilebileceği konusu ele alındı.

Katılımın serbest olduğu ilk oturum, 23 Ekim Çarşamba günü saat 9:00’da Galatasaray Üniversitesi, Aydın Doğan Konferans Salonu’nda yapıldı. Oturuma Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili, ABD Başkonsolosu Charles Hunter, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Ertan Tezgör, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı İbrahim Bükel, AB Bakanlığı Sözcüsü Dr. Burak Erdiner ve Aladdin Projesi Direktörü Abe Radkin katıldı.

Irak eski İnsan Hakları Bakanı Bahtiyar Emin’in gerçekleştireceği ilk panele Türkiye, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, İsrail, Filistin Yönetimi, Fas, Irak, Bosna, Romanya, Hırvatistan ve Güney Amerika’dan üst düzey yetkililer ve uzmanlar bulundu.

Paris merkezli Aladdin Projesi tarafından organize edilen seminer, ABD Holokost Anı Müzesi ve 1998’de kurulan hükümetler arası bir örgüt olan Uluslararası Holokost Anma İttifakı’nın (IHRA) desteğiyle gerçekleştirilecek. IHRA’ya bu dönem başkanlık yapan Kanada’nın direktörü Dr. Mario Silva ile önümüzdeki dönem başkanlık yapacak olan İngiltere’nin direktörü Sir Andrew Burns de seminerde hazır bulundu.

2009 yılında başlayan Aladdin Projesi, Yahudiler ile Müslümanlar arasındaki diyalogu arttırmak ve birbirlerinin kültürlerini tanımalarını hedefliyor. Barış ve saygı değerlerinin toplumdaki etkisini arttırmak, sivil toplumun yaygınlaştırmak, demokratik yönetimin alanının arttırılmak ve kültürel çeşitliliğin sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
http://www.projetaladin.org/tr/tr-57-1.html

kaynak:taraf


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: