Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » İsrail, İran’a yaptırımlarda kararlı

İsrail, İran’a yaptırımlarda kararlı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Başbakanı Netanyahu, İran’ın nükleer silah edinme tehdidinin hala sürdüğünü belirterek, yaptırımların devam etmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Netanyahu ve Yunanistan Başbakanı Samaras iş birliği protokolü imzalarken

Başbakan Netanyahu ve Yunanistan Başbakanı Samaras anlaşma imzalarken


Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, İsrail ile Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve taşınması noktasında iş birliği yapabileceklerini söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Antonis Samaras, Kudüs’te King David Otel’de bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Samaras, iki ülke arasında ortak çıkarlar olduğuna vurgu yaparak, “Doğu Akdeniz’deki büyük enerji kaynaklarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu kaynakların geliştirilmesi ve taşınmasında iş birliği yapabiliriz’ diye konuştu. Netanyahu ise İran’ın nükleer silah edinme tehdidinin hala sürdüğüne dikkati çekerek “Bölgemizde barış ve güvenliğin en büyük tehdidi, İran’ın nükleer programını sürdürmesidir. İran, nükleer programını sonlandırana kadar üzerindeki yaptırımlar sürmelidir. İran’ın gerçek yöneticisi Ruhani değil, sözde dini liderdir” ifadesini kullandı. İki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini belirten Netanyahu, İsrail’li iş adamlarına Yunanistan’da yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Bu arada, iki ülke heyetleri arasında 10 konuda ikili iş birliği protokolü imzalandı. Samaras, bu akşam Cumhurbaşkanı Şimon Peres’i ziyaret ettikten sonra yarın İsrail’den ayrılacak. Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, 8 bakan ile İsrail’e yaptığı ziyaret çerçevesinde, Soykırım Müzesi Yad Vaşem’e giderek, “sönmeyen ateş”i alevlendirdi ve anı defterine, “bir daha asla” diye yazdı.

İran’ın nükleer silah edinme tehdidinin hala sürdüğüne dikkati çeken Netanyahu, bu ülkenin nükleer programını sonlandırana kadar yaptırımların devam etmesi gerektiğini belirtti. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, İsrail ile Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve taşınması noktasında iş birliği yapabileceklerini söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Antonis Samaras, Kudüs’te King David Otel’de bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Samaras, iki ülke arasında ortak çıkarlar olduğuna vurgu yaparak, “Doğu Akdeniz’deki büyük enerji kaynaklarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu kaynakların geliştirilmesi ve taşınmasında iş birliği yapabiliriz’ diye konuştu. Netanyahu ise İran’ın nükleer silah edinme tehdidinin hala sürdüğüne dikkati çekerek “Bölgemizde barış ve güvenliğin en büyük tehdidi, İran’ın nükleer programını sürdürmesidir. İran, nükleer programını sonlandırana kadar üzerindeki yaptırımlar sürmelidir. İran’ın gerçek yöneticisi Ruhani değil, sözde dini liderdir” ifadesini kullandı. İki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini belirten Netanyahu, İsrailli iş adamlarına Yunanistan’da yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Bu arada, iki ülke heyetleri arasında 10 konuda ikili iş birliği protokolü imzalandı. Samaras, bu akşam Cumhurbaşkanı Şimon Peres’i ziyaret ettikten sonra yarın İsrail’den ayrılacak. Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, 8 bakan ile İsrail’e yaptığı ziyaret çerçevesinde, Soykırım Müzesi Yad Vaşem’e giderek, “sönmeyen ateş”i alevlendirdi ve anı defterine, “bir daha asla” diye yazdı.

kaynak: mfa.gov.il / türkiye


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: