Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » Hamas: Barış görüşmeleri sona ermeli

Hamas: Barış görüşmeleri sona ermeli

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Hamas Sözcüsü Sami Abu Zuhri pazar günü yaptığı açıklamada, Filistinlilerin İsrail ile görüşmeleri sona erdirmesini, kendi aralarında bir uzlaşmaya varmaları ve ‘Siyonistlere’ karşı birlikte başedebilmek için ortak bir yol izlemeleri gerektiğini belirtti. Abu Zuhri, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sözlerinden alıntı yaparak görüşmelerin bir sonuca varmadığını çünkü Filistin’in İsrail’i bir Yahudi devleti olarak tanımadığını sözlerine ekledi.

Barış görüşmelerinde tempo yükseliyor, İsrailli ve Filistinli yetkililer barış görüşmeleri için dokuzuncu kez bir araya geldi

filistin baris gorusmeleri

Pazartesi günü İsrailli ve Filistinli yetkililer temmuz ayında yeniden başlayan barış görüşmeleri için Kudüs’te dokuzuncu kez bir araya geldi. Toplantıda İsrail Savunma Bakanı Tzipi Livni ve Başbakan Netanyahu’nun özel temsilcisi Isaac Molho ile baş müzakereci Saeb Erekat ve Filistinli yetkili Muhammed Shtayyeh hazır bulundu.

Filistin’in talebi üzerine ABD’nin görüşmelere daha çok katkıda bulunması ve görüşmelerin sıklaştırılarak tarafların iki haftada bir toplanmaları konusunda yetkililer mutabakata vardı.

Öte yandan, Filistin Lideri Mahmud Abbas pazartesi günü Ramallah’ta İsrailli milletvekilleriyle bir araya gelerek İsrail-Filistin barış müzakereleri hakkında görüştü.

Abbas toplantıda, Hebron ve Psagot’ta İsraillere yönelik yapılan saldırılara ve Kalendiya Mülteci Kampı’nda dört Filisintli’nin ölümüyle sonuçlanan saldırılara değinerek, “Kan dökülmesine kesinlikle karşıyız.Umarım bu açıklamam tüm İsrailler için yeterince açık ve nettir,” ifadesini kullandı.

Abbas, barış görüşmeleri hakkında sadece ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin açıklama yapma hakkı olduğunu ancak görüşmeler sırasında sınırlar, Kudüs, göçmenler ve iki devletin gelecekteki ilişkileri olmak üzere tüm temel konulara değinildiğini vurguladı. Abbas ayrıca anlaşmaya varmak için dokuz aylık sürecin yeterli olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan İşçi Partisi milletvekillerinden Hilik Bar ve İsaaz Herzog görüşme sonrası yaptıkları açıklamada Filistinlilerle barış sağlamak için iki devletli çözüme inanan büyük bir halk kitlesini temsil ettiklerini ve birçok İsrailli’nin bu çözümü desteklediğini belirtti.

kaynak:şalom


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: