Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Din » Sefarad Cemaati eski Hahamıbaşısı ve ŞAS Partisi’nin manevi lideri Rav Ovadia Yosef hayata veda etti

Sefarad Cemaati eski Hahamıbaşısı ve ŞAS Partisi’nin manevi lideri Rav Ovadia Yosef hayata veda etti

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


yosef-image-articleInlineŞas Partisi’nin manevi lideri ve Sefarad Cemaati eski Hahambaşısı Rav Ovadia Yosef tedavi gördüğü Hadassah Ein Kerem Hastanesi’nde 93 yaşında hayata veda etti.

Rav Yosef’in sağlık durumunu öğrenmek için hastaneye gelen, ailesi, yakın çalışma arkadaşları, Şas Partisi liderleri ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in de aralarında bulunduğu bir grup, vefat haberiyle yıkıldılar.

Rav Yosef’in Kudüs’de Sanhedria semtinde eşi Rabbanit Margalit Yosef’in yanına defnedileceği ve İsrail tarihindeki en büyük cenazelerden biri olacağı varsayılıyor. Ailesi, çalışma arkadaşları,politik figürlerin yer aldığı milyonlarca kişinin 18:00’deki cenazeye gelmesi bekleniyor.

Haham Ovadya Yosef’in dün akşam sağlık durumunun kötüleşmesiyle birlikte aile üyeleri hastahaneye çağrılmıştı.

ovadiayosef
Geçtiğimiz birkaç ay içinde sağlık sorunları edeniyle birkaç defa hastahaneye yatmıştı. 2 hafta önce Hadassah Ein Kerem Hastanesi yoğun bakımına alınan Rabbi Yosef ‘in durumu ciddiyetini koruyordu. Kalp,böbrek sorunlarıyla uğraşan Rav Yosef’e ve kalp pili de takılmıştı. Pazar günü anasteziye alınmış ve solunum cihazına bağlanmıştı.

İsrail Parlementosu(Knesset) Milletvekili Eli Yishai hastaneden çıkarken gözyaşlarına hakim olamadı ve Yahudi ritüellerine göre merhumun ruhuna dua etti.
Shas liderlerlerinden Arieh Deri “Biz onsuz ne yapacağız, şimdi bize kim yol gösterecek” hıçkırıklara içinde konuştu.

Halk tarafından Posek HaDor (bu neslin en önde gelen dini hakemi ) ve Maran (usta) olarak da bilinen,
93 yaşında dünyaya gözlerini yuman Rav Yosef’in 11 çocuğu ,torunları ve torunlarının çocukları bulunuyor. Politikayla ilgilenen,Devlet kademelerinde ve sosyal kurumlarda Üst düzey pozisyonlarda yer alan Çocukları ve torunları bulunuyor.

1973 yılında Sefarad Cemaati Hahamıbaşılığına atanan Rav Yosef bu görevi 10 yıl boyunca 1983’te emekli olana kadar yürüttü. Görev süresi boyunca yazdığı kitaplarla,Yahudi kaidelerine (Halacha) dair yayımladığı belgeler ve Yahudi dinine yönelik yaptığı çalışmalarla adından sıkça ve övgüyle bahsettirdi. Özellikle Etiyopya Yahudileri’nin İsrail’e göç etmelerinde başrol oynadı.

ovadiayosef3

1984 yılında emekli olunca Şas Partisini kurarak politikaya atıldı.Haham Elazar Shach ile birlikte dindar bir parti olan Şas (Tevrat’ın Sefarad Koruyucuları) partisini kurdular.Burdaki amaçları politik arenada İsrail’de yaşayan Seferad kökenli dindar Yahudilerin haklarını savunmak, refaha, ve ekonomik rahatlığa kavuşmalarını sağlamayı amaçladılar. Dindarların da adil bir şekilde temsil edilmesi gerektiğini düşündüler.

kaynak:ynetnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: