Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Ünlü fotoğrafçının Doğu’ya Yönelişi

Ünlü fotoğrafçının Doğu’ya Yönelişi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrailli fotoğraf sanatçısı Drew Tal’ın Türkiye’deki ilk sergisi “Doğu’ya Yöneliş” açıldı. Sergide sanatçının Asya ve Orta Doğu’daki yüzleri fotoğrafladığı sihirli eserleri yer alıyor.

drew tal

Norton Müzesi ile New Britain Müzesi’ndeki sabit çalışmalarıyla tanınan sanatçı Drew Tal’ın sergisi geçtiğimiz cuma günü Rezan Has Müzesi’nde açıldı. Sanatçının fotoğrafı dijital medya ile birleştirmesiyle ortaya çıkan işleri, “İçeriden Gelen Işık”, “Mutlak Doğru Simetri”, “Peçenin Ardında” ve “Doğu’ya Yöneliş” olarak dört bölüme ayrılıyor. Realist ve sürrealist fotoğraflar sosyo-politik anlamlar ve mesajlar içeriyor. Tal, 2008’den beri çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan ve 31 Ekim’de sona erecek sergisini anlattı:

DUYGULARI GÖZLERDEN ALABİLDİM

“Tema ‘Doğu’ya Yöneliş’ çünkü Asya ve Ortadoğu insanının yüzünde gizli kalan ve çıkarmak istemediği hüzün ve yaşanmışlıklar var. O duvarları çok fazla geçemiyorsun ve bu duyguları sadece gözlerinden alabiliyoruz. Beni en çok bu etkiledi. İstanbul’da da öyle. Buraya 1990’ların sonunda gelmiştim. Fakat şimdi insanların daha mutlu, dana canlı ve davetkar olduğunu görüyorum. Bir sonraki çalışmam Türkiye’den olabilir.”

drew tal2

KÜLTÜR VE İNSANLARIN ETKİSİ

“Seyahatlerimin sonucunda bu çalışma çıktı. Etnik kültür ve insanlar beni çok etkiliyor. Kendimi doğuya daha yakın hissediyorum. Buranın çok daha fazla uzun bir tarihi var. Yüzyıllarca süren ve günümüze kadar gelen gelenekler var. Batı’da bunları bulamıyorsunuz. Batı’da herşey daha çabuk, değişken ve yeni. Doğuya baktığınızda zaman 2 bin yıllık eserler mevcut.Tarihte çok daha geri götüren yapıt var. Kültürü görebiliyorsunuz.”

İNSANLAR ARTIK HUZURU DOĞU’NUN KÜLTÜRÜNDE ARIYOR

İnsanlar artık Doğu’nun etkinliklerinden faydalanıyor. Çünkü daha basit yaşamak istiyorlar. Budizm çok yayıldı. Feng-shui yapıyorlar. İç huzuru arayıcı şeyler. İki farklı doğu var. Ortadoğu’nun da kıyafetleri, takıları ve zanaatları insanı çekiyor. İnsanların gözlerinden inanılmaz bir enerji alıyorum. Bu beni harekete geçirdi. Takılar, kostümler, dekorlar va aile hayatı ilgi çekiyor.”

drew tal 3

kaynak: akşam


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: