Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » ABD Başkan Yardımcısı Biden:”Amerika’nın İsrail’in güvenliğine olan desteği sarsılmaz.”

ABD Başkan Yardımcısı Biden:”Amerika’nın İsrail’in güvenliğine olan desteği sarsılmaz.”

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


ABD Başkan Yardımcısı Biden, “Amerika’nın İsrail’in güvenliğine olan desteği sarsılmaz, nokta! Eğer bir İsrail olmasaydı çıkarlarımızın korunabildiğinden emin olmak için bir tane (İsrail) icat etmek zorunda kalabilirdik.” açıklamasında bulundu.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İran üzerinde tarihteki en etkili yaptırımların Başkan Barack Obama döneminde uygulandığını belirterek, “Şu ana kadar hiçbir ABD Başkanı, İsrail devletinin korunması için dostum Obama’nın yaptığı kadarını yapmadı” dedi.

“J Street” adlı Yahudi kuruluşunun Washington’da düzenlediği konferansta konuşan Biden, “Amerika’nın İsrail’in güvenliğine olan desteği sarsılmaz, nokta. Bu sadece İsrail’e yönelik ahlaki bağlılığımızı değil, karşılıklı ulusal güvenlik çıkarlarımızı temel alıyor. Eğer bir İsrail olmasaydı, çıkarlarımızın korunabildiğinden emin olmak için bir tane (İsrail) icat etmek zorunda kalabilirdik” ifadesini kullandı.

Nükleer silah sahibi bir İran’ın İsrail’e karşı varoluşsal bir tehdit, dünya barışı ve güvenliğine kabul edilemez bir tehlike oluşturacağını anlatan Biden, “İran’ın önünde bir seçim var. Uluslararası alanda giderek derinleşen yalnızlaşmanın ve bundan doğan tüm olumsuz neticelerin devamını mı, yoksa küresel ekonomiye ve küresel camiaya geri dönme yolunun müzakeresini mi yapmayı istiyorlar” diye sordu.

Biden, ABD’nin, İran’ın nükleer programıyla ilgili kaygıları gidermek için gerekli olanı yapmaya istek duyup duymadığını bilmediğini ancak ABD’nin, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile bunu ortaya çıkarmaya kararlı olduğunu belirtti. Biden, “İran’ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi için somut adımlar gerekli” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında İsrail-Filistin meselesine de değinen Biden, bu anın İsrail-Filistin barışı için belki de en iyi fırsatı sunduğunu, çünkü Ortadoğu’daki güvenlik ortamının kötüleştiği bir zamanda iki tarafın da ılımlı ve sürdürülebilir bir netice istediğini kaydetti.

kaynak:bloomberght


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: