Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail, Dünyanın en mutlu 11. Ülkesi

İsrail, Dünyanın en mutlu 11. Ülkesi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Columbia Üniversitesi Dünya Enstitüsü’nin yaptığı ankete göre 2013 yılında Kuzey ülkeleri küresel mutlulukta liderler. İsrail bir önceki yıla göre üç basamak yükselerek 11. sırada bulunuyor. Bulgaristan ve Afrika ülkeleri ise listenin en alt sıralarında yer alıyorlar.

happiness
Mutluluk ; ortalama ömür, bebek ölüm oranı, sosyo – ekonomik statü ve eğitim de dahil olmak üzere çeşitli parametreler ile ölçülüyor. Acı soğuğa olmasına rağmen listenin ilk sıralarında kuzey ülkeleri yer alıyor. Buna göre en mutlu ülke geçen yıllarda olduğu gibi Danimarka.
Ankete katılan 150 ilke içerisinde İsrail 11. sırada, Yeni Zelanda , Birleşik Arap Emirlikleri , ABD, İrlanda ve Lüksemburg’un hemen önünde yer alıyor.

happiness chart

En mutsuz vatandaşlar Afrika’da ve diğer yoksul ülkelerde yaşıyor. En düşük mutluluk düzeyi Togo’da. Avrupa’daki en mutsuz ülke ise Bulgaristan.
Orta Doğu ülkelerinde son zamanlarda meydana gelen halk ayaklanması sonrası, mutluluk seviyesinde % 11,7 oranında düşüş sergilendi. British Columbia Üniversitesi’nden Profesör John Helliwell, “Arap Baharı bu bölgelerde birçok insan için iyi değildi.” diyor.
Helliwell, “En büyük azalma euro krizinin vurduğu ülkelerde yaşandı -yani Yunanistan, İtalya, İspanya ve Portekiz’de.”
Bir tıbbi psikoloji uzmanı olan Effi Gil’e göre “Mutluluk bir kişi yaşadığı -hayatta zevk alma, tatmin olma, refah, iyimserlik ve yaşam bir anlam bulma duygusu gibi -olumlu duygular oluşur .”
” Ülkelerde ekonomik refah varsa, farklılıkların azaltılmasına yüksek vergilendirme politikaları , kişisel özgürlük ve birinin kişisel yaşam üzerindeki gerçek etkisi – listede kuzey ülkelerinde durumunda görüldüğü gibi daha yüksek bir mutluluk endeksi vardır ” .

Diğer yandan, totaliter rejimin olduğu ülkelerde; sürekli tekrarlayan savaşlar, rüşvet ve kişinin kendi refahına herhangi bir etkisi olmaması, güçsüzlük duygusunu arttırırken mutluluğun azalmasına neden oluyor.

Sürekli eleştirilere ve görünüşte çoğu İsrailli tarafından paylaşılan memnuniyetsizlik rağmen İsrail’in mutluluk endeksi dünyanın en yüksek arasında nasıl yer alıyor?

Gil “İsrail her zaman iyimser bir insan olarak algılanmıştır. Eğer Roş Aşana’da yayınlanan anketlerde bakarsanız, nüfusun çoğu hayatından memnun görünüyor.“İsrail’de özgürlük duygusunun daha çok olması, ekonominin iyileşmesi umudu ve güvenlikte düzelmeler,  bizi çevreleyen bu ülkelere kıyasla daha olumlu bir konumda olmamıza neden oluyor. Bu duygu İsraillilerin hayatlarından memnuniyetlerini oldukça yüksek düzeye getiriyor.” diyor.

kayna:ynetnews


1 Comment

  1. Stella Aciman says:

    izzetergin@hotmail.com 13 Eyl 2013 08:54 tarihinde Trkiye’deki srail Temsilcilikleri Resmi Blogu yazd:

    > ** > israil@istanbul posted: “Columbia niversitesi Dnya Enstits’nin > yapt ankete gre 2013 ylnda Kuzey lkeleri kresel mutlulukta > liderler. srail bir nceki yla gre basamak ykselerek 11. srada > bulunuyor. Bulgaristan ve Afrika lkeleri ise listenin en alt sralarnda > y”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: