Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Orta Doğu Barışına Heavy Metal Şarkısı

Orta Doğu Barışına Heavy Metal Şarkısı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


OrphanedLand_2013_1

Türkiye’de verdiği konserlerinin gelirini Van depremzedelerine bağışlayan İsrailli heavy metal grubu Orphaned Land, yeni şarkısında Orta Doğu için barış dileğinde bulundu. 1991’de kurulan, şarkılarında OrtaDoğu ritmlerini kullandıkları için ‘Oryantal Metal Grubu’ olarak tanımlanan Orphaned Land, yeni albümünde üç dine mensup Orta Doğu halklarına ‘Birlikte barış içinde yaşayabiliriz.’ mesajını verdi.

Kobi Farhi, Uri Zelcha, Yossi Sa’aron Sassi, Matan Shmuely ve Chen Balbus adlı İsrailli müzisyenlerden oluşan grup, Erkin Koray klasiği ‘Estarabim’ şarkısını Türkçe seslendirmiş, 2012 yılında verdiği konserlerin gelirinin tamamı Van depremzedelerine aktarılmıştı. Grup; barışa yaptığı katkı nedeniyle Türkiye’den ‘Barış ve Dostluk Ödülü’ almış, solistleri Kobi Farhi de Türk vatandaşlığına geçmek istediğini açıklamıştı. Türkiye’de çok sayıda hayrana sahip İsrailli metal grubu, All Is One (Hepimiz Biriz) adındaki son albümlerinde yer alan aynı adlı şarkısını, İngilizce’nin yanı sıra Türkçe sözlerle seslendirdi. Orphaned Land’in sürprizi bununla da kalmadı. Albümde; Orta Doğu müziklerinin yanı sıra, Türk Sanat Müziği’nin de temel enstrümanlarından kanun ve ut ağırlıklı şarkılara yer verildi.

aioartwork

HEPİMİZ BİRİZ (All Is One) Işığın savaşçılarıyız… Bu böyle bilinsin… Susmayıp birleşip söyleriz… Hep böyle söylensin. Biz güneş çocuklarıyız… Çöllerde gezer atlarımız… Kutsal sularda yürüsek de… Sönmez bu yangın içimizde. Sıkı yumruk mu, tutulan el mi? Müslüman Yahudi fark eder mi? Bunca kan bunca acı değer mi? Öteki diyen çok bize. Hepsi bir… Bilmediğinden, nefret ederler… Yabancıya ‘Bizden değil’ derler… Soğuk namlunun ucundaki… Birinin kardeşi olabilir mi? Ama sen yitirme ümidini… Siyah ya da beyaz fark eder mi? Böyle bölerler bizi, aç gözünü! Ayırma dışlama! Hepsi bir… Hepsi bir…

http://www.mgdtv.com/muzik/orphaned-land-all-is-one-dedi.html


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: