Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Üniversite » İsrail sosyal medyadan ‘diplomat’ yetiştirecek

İsrail sosyal medyadan ‘diplomat’ yetiştirecek

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail, internette ülkenin tanımını yapacak ve kendisini savunacak üniversite öğrencileri için yüz binlerce dolarlık burs fonu yarattı.

Geleneksel medyanın sarsılan itibarı tartışıla dursun, siyaset arenasının en etkili aktörlerinden biri olarak sosyal medya ortaya çıkıyor. Dünya liderlerinin halkla ilişkiler kampanyaları ve ülke tanıtımları için sosyal medya güçlü bir mecra.

sosyalmedyaBu doğrultuda İsrail yeni bir sosyal medya atağına kalktı. İsrail Başbakanlık Ofisi, ülkenin yedi üniversitesinden 550 öğrenciye sosyal medyadan ülkenin tanıtımını yapmaları için burs verecek. Öğrenciler için 845 bin dolarlık bir burs havuzu yaratılırken hükümetin bu projeye yıllık 783 bin dolar ödemesi bekleniyor.
Mülakatla seçilecek
Başbakanlık bu projeyi İsrail Öğrencileri Ulusal Birliği ile yürütüyor. Proje için seçilen yabancı dil bilen öğrenciler direkt başbakanlığa bağlı çalışırken Facebook ve Twitter gibi mecralar üzerinden ülkelerinin tanıtımlarını yapmaları istenecek. Öğrenciler, özgeçmişleri, yazılı testler, çeviri örnekleri ve mülakatlara göre seçilecek.
Projenin üç ayağı olacak. Ekiplerin başında olan kıdemli koordinatör pozisyonundaki öğrenciler tam burs alacak. Bu koordinatöre bağlı olan üç öğrenci ise dil, grafik ve araştırma takımlarını yönetecek. Gruplarda yer alan öğrenciler daha az burs alacak.
Yetkililer, gençler daha çok dil bildiği, daha yetenekli ve eğitimli olduğu için bu projeyi oluşturduklarını dile getiriyor. Öğrencilerin sosyal medyada öncelikli olarak İsrail’in boykot edilmesi ve Yahudi karşıtlığıyla mücadele etmesi, ülkenin demokratik değerlerini vurgulaması bekleniyor.

kaynak:milliyet


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: