Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » ‘En büyük güvenlik tehditi İran’

‘En büyük güvenlik tehditi İran’

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Başbakanı Netanyahu ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey İran’ın nükleer faliyatlerini önleme konusunu da masaya yatırdıkları görüşmede Washington’un ve Kudüs’ün İran’ın nükleer faaliyetlerini tehditlerini önlemek için her türlü önlemi alacaklarını belirttiler.

Başbakan Netanyahu ve ABD Genel Kurmay Başkanı Dempsey

Başbakan Netanyahu ve ABD Genel Kurmay Başkanı Dempsey

Bu bölgede tartışılması gereken birçok güvenlik sorunu olduğunu ve gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini belirten Netanyahu, öteki güvenlik sorunlarının İran’ın nükleer tehditlerinin yanında “cüce” kaldığını söyledi.

ABD’nin de İsrail ile hedeflerinin aynı olduğunu ilk amaçlarının kalıcı barışın sağlanması olduğunu dile getirdi.

Pazartesi günü İsrail’e gelen Dempsey İsrail Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Benny Gantz ile “bütün meseleler” ile ilgili görüştükten sonra katıldığı toplantıların çok verimli geçtiğini basına aktardı.

3. kez İsrail’i ziyaret eden Dempsey, İsrail ve ABD arasındaki sürdürülen Bölgesel işbirlikleri ve askeri bağların kuvvetlendirilmesi ile ilgili Savunma Bakanı Moshe Ya’alon ile görüştü ve Bu ziyaretin dostluklarını ve ortaklıklarını pekiştiren bir ziyaret olduğunu söyledi.

ABD Genel Kurmay Başkanı Dempsey ve İsrail Genel Kurmay Başkanı Gantz

ABD Genel Kurmay Başkanı Dempsey ve İsrail Genel Kurmay Başkanı Gantz

Geçtiğimiz hafta ABD hava kuvetleri başkanı Mark Welsh İsrail;e gizli bir ziyarette bulunmuş ülkeyi terkettikten sonra ancak bir açıklama yapmıştı.4 -8 ağustos arası İsrail’e gelen Welsh ziyareti süresince İsrail Hava Kuvvetleri Başkanı Amir Eshel ile ve üst düzey savunma yetkilileriyle görüşmüş hava üsleri hakkkında fikir alışverişinde bulunmuşlardı.

Hizbullah’ın Suriye’deki hava sahasını kısıtlamak,Suriye’deki Esad rejimini destekleyen Lübnan’a siyasi olarak karşı durmak ve ABD ‘nin olası bir İran saldırısının sonuçlarıyla ilgili – özellikle İsrail sınır şehirlerine roket düşmesi ihtimali ve buna karşı takınılacak tutum üzerine görüştüler.

İran’ın yeni lideri Hasan Rouhani ‘nin anti-İsrail şahin görüşlerinden ve 2 gün önce İran’ın yeni lideri İsrail’i Müslüman bir bedende oluşan yara olarak nitelediğinden bahsetti.

İran’ın nükleer programına ilişkin söylemini arttıran Buna karşın Başbakan Netanyahu;

“İran’ın liderinin değiştiğini ama mantaltesinin değişmediğini Tehlikenin sadece İsrail için değil bütün Ortadoğu ve bütün dünya için olduğunu bunun önüne geçilmesinin aksi takdirde sonucunun çok ağır olacağını söyledive bütün dünya insanlarının nükleer programı önlemek için İran’ın karşısında olmaya çağırdı.”

ABD merkezli bir kurum olan Bilim ve Uluslararası Güvenlik kurumunun 2 hafta önce yayınladığı rapora göre İran’ın 2014 yılının ortasıyla birlikte nükleer bomba potansiyeline ulaşacağını belirtti.

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: