Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » İsrail’de Bizans dönemi keşfi

İsrail’de Bizans dönemi keşfi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Bizans dönemine ait atık kuyularında yapılan arkeolojik incelemelerde, içinde Bizans paraları ve yağ lambaları ile bölge halklarından Samirilere ait değerli eşyalar bulundu.

bizans paralari

İsrail’de Tel Aviv şehrinin 15 kilometre kuzeyindeki Herzliya kentini genişletme çalışmaları kapsamında, Tel Aviv Üniversitesi ve İsrail Tarihi Eserler Müdürlüğü tarafından yürütülen kazı çalışmaları sırasında, Bizans dönemine ait bir dizi tarihi eser gün yüzüne çıkarıldı. Bulunan parçalar arasında 400 adet madeni para, Samirilere ait 200 adet yağ lambası, üzerinde Samirice işlemeler bulunan bir yüzük ve mücevherlerle bezeli altın takı eşyaları bulunduğu açıklandı. Buluntuların 5’inci veya 6’ncı yüzyıldan kalma olduğu ve antik Arsuf (Apollonya) şehri civarında ortaya çıktığı bildirildi. Bölgede yapılan kazılarda değerli eşyaların yanı sıra tarımsal üretime dair ipuçları veren buluntular da keşfedildi. Arkeologlar şarap yapımı için kullanılan pres makineleri ve zeytinyağı yapımında kullanılan işleme makineleri kalıntılarına rastladıklarını, ayrıca yerel çiftçilere hizmet veren bir binanın duvarını keşfettiklerini açıkladı.

TARİHİ ZENGİN BÖLGE
bizans paralari2Çalışmaları yürüten Tel Aviv Üniversitesi’nden Prof. Dr. Oren Tal, bir yüzünde “Tanrı birdir” öteki yüzünde ise “Adonai’dir onun adı” yazan sekizgen şeklindeki yüzüğe dikkatleri çekerek, daha önceden de benzer şekilde süslenmiş 12 Samiri yüzüğünün bulunduğunu, bu yeni parçanın da onlarla birlikte sergileneceğini bildirdi. Kökenleri milattan önce 6’ncı yüzyıla dayanan Arsuf (Apollonya) şehri çeşitli dönemlerde Yahudilere, Haçlılara ve Müslümanlara ev sahipliği yapan, kültürel ve tarihi kökenleri zengin bir bölgede bulunuyor. Yahudilerin büyük Babil sürgünü (M.Ö. 597) sırasında bıraktıkları topraklara Asur kralı tarafından özel olarak yerleştirilen Samiriler, günümüzde küçük bir topluluk halinde yaşamlarını sürdürüyor.

TARIM ALETLERİ BULUNDU
5’inci veya 6’ncı yüzyıldan kalma para ve eşyalar, antik Arsuf (Apollonya) şehri civarında bulundu. Kazılarda değerli eşyaların yanı sıra şarap yapımında kullanılan pres ve zeytinyağı işleme makineleri ile çiftçilere hizmet veren bir bina keşfedildi.

kaynak:sabah


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: