Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Dr. Öz ‘İsrail ve Türkiye arasında arabulucu olabilir’

Dr. Öz ‘İsrail ve Türkiye arasında arabulucu olabilir’

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Dr. Oz, ABD'nin en fazla seyredilen sağlık showuna imza atıyor.

Dr. Oz, ABD’nin en fazla seyredilen sağlık showuna imza atıyor.

ABD’nin en etkili isimlerinden Türk asıllı doktor Mehmet Öz’ün 28 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasında İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

İsrailli medya tarafından “Amerika’nın en ünlü doktoru” olarak nitelenen Dr. Mehmet Öz’ün İsrail’e yaptığı ziyaret sırasında Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir görüşme yaptığına dikkat çekilirken “Netanyahu, ‘Dr. Öz Şovu’nin bir hayranıdır.” denildi. Bu arada, İsrail’den Türkiye’ye geçecek olan Öz’ün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile “yakın ilişkileri”nin olduğu belirtilirken Netanyahu’nun Öz ile Türkiye-İsrail ilişkileri konusunda “özlü” bir görüşme yaptı.

Bir haftalık İsrail turuna çıkan Öz, dün bir araya geldiği Netanyahu’nun “iki ülkenin yakınlaşması gerektiği konusunda içgörü sahibi olduğunu, Türkiye’ye derin bir saygı ve samimi bir yakınlık duyduğunu” belirtti. İki ülke ilişkilerinin önemine ilişkin ise Öz “İsrail ve Türkiye’nin birlikte çalışarak Ortadoğu’nun istikrarına katkı sağlayacağını ve refaha açılan köprüler kuracaklarını” dile getirdi ve“Türk-İsrail ilişkileri konusunda ne kadar tutkulu olduğunu görmekten mutluluk duyduğunu” söyledi.

Dr. Oz Başbakan Netanyahu ile görüştü

Dr. Oz Başbakan Netanyahu ile görüştü

Haaretz gazetesi, eşi ve çocukları ile birlikte İsrail’i ziyaret eden Mehmet Öz ile yaptığı mülakatı yayımladı. Gazete Öz için “Amerika’nın en ünlü doktoru, İsraillilerin iyi bir stres yönetim araçlarına ihtiyaçlarının olduğunu söylüyor” diye yazdı.İsrail halkının sürekli araba kullanmak yerine yürümelerini olumlu karşılayarak, “yürümeye devam” tavsiyesinde bulunan Öz, “Sizin burada yaptığınız gibi sürekli stres altında yaşamak insanların aşırı yemek yemelerine ve obez olmalarına yol açabilir” uyarısında da bulundu.

Öz’ün İsrail seyahatini planlayan ABD’li haham Spmuley Boteach Haaretz gazetesine, “Öz, Netanyahu’ya Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi için yardım edebilir. Ayrıca Netanyahu şovunun da hayranı” dedi. Haaretz daha sonra Doktor Öz’e bu görevi üstlenmek isteyip istemediğini sordu. Öz ise, “Dost olan insanları daha dost yapma konusunda rol almaya karşı olduğumdan değil ama daha öğrenmem gereken şeyler var. Henüz o duruma gelmedim” yanıtını verdi.

Dr. Oz Yad Vashem müzesini gezdi.

Dr. Oz Yad Vashem müzesini gezdi.

Dr. Öz, bu seyahat sırasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile de görüşmesinin yanı sıra  iki ayrı panele katıldı. Öz’ün Kudüs’teki Ağlama Duvarı ile Soykırım Müzesi ve Ölü Deniz’in yanısıra, Müslümanlarla Yahudilerin bir arada yaşayabileceğinin sembolü sayılan Sultan Selahaddin’in Yahudi doktorunun mezarına da gideceği belirtildi.

Öz, Türk kökenli olması nedeniyle Türk ve İsrail halkı arasındaki derin dostluğa büyük değer verdiğini, ayrıca Amerikalı olmasıyla da İsrail ve ABD arasındaki derin dostluğun değerini bildiğini belirtti. Öz, Jerusalem Press Club’da “Ortadoğu Rönesansı İçin Gerekli Değerler” konulu bir panele katıldıktan sonra Hayfa şehrindeki Rambam hastanesinde doktorlara hitap etti.

 

kaynak:milliyet/haaretz


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 389 other followers

%d bloggers like this: