Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’de deniz dibinde 6 bin yıllık dev anıt

İsrail’de deniz dibinde 6 bin yıllık dev anıt

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


20449277İsrail’in kuzeyindeki Galilee Denizi (Taberiye Gölü) sahilinde, sular altında kalmış 6 bin yıllık dev bir anıt bulundu. Çapı yaklaşık 70 metre, uzunluğu 12 metre olan anıtın, 3’er metre uzunluğundaki bazalt kayalarıyla inşa edildiği belirlendi.

İsrailli bilimadamlarının anıt üzerinde yaptıkları araştırma, 60 bin ton ağırlığındaki yapının karada inşa edildikten sonra sular altında kalmış olduğunu gösterdi. Yapı, Galilee Denizi’nin sahil kesiminde bulunan alüvyon çakıl taşlarının menşeini araştırmak amacıyla çalışma başlatan İsrailli bilim ekibinin, sonarla yaptıkları araştırmalar sırasında tesadüfen keşfedildi.

Çapı yaklaşık 70 metre, boyu 12 metre olan koni biçimindeki yapı üzerinde yapılan daha kapsamlı araştırma, bunun, kayaların tesadüfen bir araya gelmesiyle değil, her biri 3 metre uzunluğundaki, bazalt adı verilen dayanıklı volkanik kayaların bir araya getirilmesiyle oluşturulduğunu ortaya koydu. Çevredeki bu tip kayaların en yakın olduğu yerin 1,5 kilometreden daha uzak mesafede bulunduğuna işaret eden araştırmacılar, kayaların özellikle bu yapı için anıtın olduğu bölgeye getirildiğine inandıklarını belirtti.

5-6 BİN YAŞINDA

Yapının şu an denizin 1.82 ila 3 metre altında bulunan kaidesi etrafındaki kum birikintilerinin yüksekliğini ve birikme oranını inceleyen araştırmacılar, anıtın 5-6 bin yaşında olduğu sonucuna vardı. Anıtın ayrıntılarına ilişkin elde edilen en son bilgiler International Journal of Nautical Archaeology adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Eski Eserler Kurumu yetkilisi ve Ben Gurion Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. İzak Paz, büyük ihtimalle erken dönem bronz çağından kalma olan anıtın, Avrupa’da görülen ilk mezarlıkları hatırlattığını kaydetti. Paz, anıtın yakındaki, bölgenin en büyük ve tahkim edilmiş şehri olan Beyt Yerah antik kentiyle bağlantılı olduğuna inandığını belirtti.

kaynak:hurriyet


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: