Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Tel Aviv’de Eşcinsellerin Geleneksel Özgürlük Yürüyüşü

Tel Aviv’de Eşcinsellerin Geleneksel Özgürlük Yürüyüşü

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


gay parade

İlk olarak 2009 yılında düzenlenen “Eşcinsel Yürüyüşü”nde dünyanın farklı ülkelerinden gelen çok sayıda eşcinsel ve transeksüel hazır bulundu.

Tel Aviv’de 5’incisi düzenlenen eşcinseller yürüyüşüne dünyanın dört bir yanından gelen binlerce eşcinsel katıldı.

Tel Aviv’in Gan Mair parkında sabahın erken saatlerinde toplanmaya başlayan eşcinsellerin sayısı öğle saatlerinde üç bine yaklaştı. Park içerisindeki kalabalığın dışarıya taşmaya başlarken daha önce planlandığı üzere King George caddesinde yürüyüşe geçen kalabalık, daha sonra Bograsow Caddesi’nde döviz ve pankartlar taşıdı. Grup daha sonra toplu halde Tel Aviv’in “Gordon Beach” plajına gitti.

gay parade 2

Yürüyüşe destek veren Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai, yaptığı açıklmada, “Eşcinsel yürüyüşü Tel Aviv şehrinin bir sembolü oldu. Onbinlerce turist katılımcı tüm dünyadan her yıl buraya geliyor” dedi.

Eşcinsel evliliğinin geçen ay Fransa’da yasallaşmasının ardından evlenen ilk eşcinsel Fransız çifti de festivale davet ederek tüm masraflarını üstlenen belediye, yürüyüş için 100 bin dolar harcadı.

gay parade 3

Hükümette Finans Bakanı olarak görev alan koalisyon ortağı Yesh Atid partisinin lideri Yair Lapid ise plajda kurulan platformda yaptığı konuşmada, eşcinsel haklarını hükümette savunacağını söyledi.

Tel Aviv belediyesinden yapılan açıklamada ise geçen yıl 8 bin 800 otel odasının dolduğu eşcinsel festivalinde bu yıl daha fazla rezervasyon yapıldığı belirtildi. 3 gün sürecek eşcinsel festivalinde akşam saatlerinde 1998’de Erovizyon şarkı yarışmasını kazanan İsrailli ünlü transseksüel Dana bir konser verecek.

Öte yandan İsrail’de AİDS’le Mücadele Derneği Başkanı Idan Bar Asher, İsrail’de HIV pozitif virüsü taşıyan toplam 6 bin 500 kayıtlı vakanın olduğunu, bunlardan yüzde 30’unun ise “homoseksüeller”den oluştuğuna dikkati çekti.

kaynak:jpost
 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: