Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » VİDEO: Untulmayan Ses Mike Brant

VİDEO: Untulmayan Ses Mike Brant

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Picture1

1 Şubat 1947 yılında doğan İsrailli şarkıcı Mike Brant (Moshe Michaël Brand, İbranice: משה ברנד) Fransa’ya taşındıktan sonra şöhretli yakaladı. En bilinen şarkısı “Laisse-moi t’aimer” (“Seni sevmeme izin ver”) idi.

Brant’ın annesi, Auschwitz toplama kampı kurtulan Polonya asıllı Bronia Rosenberg, savaştan sonra babası Fishel Brand ile evlendi. Brant, 1 Şubat 1947 yılında ailesinin mülteci olarak gönderildiği Lefkoşa, Kıbrıs’da doğdu. Ailesi Eylül 1947’de İsrail’e seyahat izni aldı. Hayfa’ya gittiler ve Celile’de bir kibuttza yerleştiler. 1950 yılında erkek kardeşi Zvika (Zvi) doğdu.

Brant, 5 yaşına kadar konuşmaya başlamadı. 11 yaşında okul korosuna katıldı. 17 yaşında, “The Chocolates” adlı gruba vokalist olarak katıldı. Grupla birlikte Hayfa’da oteller ve gece kulüplerinde sahne almaya başladı. Sadece İbranice bilmesine rağmen İngilizce ve Fransızca şarkılar da söylüyordu. 1965 yılında ismini Moshe’den Mike’a çevirdi. Müzik kariyerindeki yükselişi İsrailli menejer Jonathan Karmon tarafından keşfedilmesinden sonra başladı.

1969 yılında Tahran Hilton Otel’de tanıştığı genç Fransız şarkıcı Sylvie Vartan, Paris’e gelmesi için çağrıda bulunuldu. Brant 9 Temmuz 1969 tarihinde Paris’e gitti ve on gün sonunda Vartan’a ulaşmayı başardı. Sylvie Vartan onu Johnny Hallyday’i üne kavuşturan yapımcı Jean Renard ile tanıştırdı. Bu arada Brand olan soyadını Brant olarak değiştirdi ve kaydettiği “Laisse-moi t’aimer” (“Let Me Love You”) adlı şarkısı iki haftada 50.000 kopya sattı.

Brant, Fransa adına yarıştığı İsrail ve tüm Avrupa’da yayınlanan bir radyo yarışmasında “Mais dans la lumière” adlı şarkısı ile birinci oldu. “Qui saura”, “L’Amour c’est ça, l’amour c’est toi” (Paul Korda / Robert Talar tarafından yazılmış), “C’est ma prière”,” Un grand bonheur ” ve” Parce que je t’aime plus que moi” adlı hitleri arka arkaya çıkardı . İlk albümü, “Disque d’Or” milyonlarca sattı.

Şubat 1971 yılında Brant bir trafik kazasında hafif şekilde yaralanmasına rağmen, bu olay medyanın ilgisini çok çekti. O yıl, İsrail’de konserler verdi. 1973 yılında Yom Kippur Savaşı sırasında, İsrail’de cephedeki askerler için şarkı söyledi.

1973 yılında 250 konser verdi. Bazen bu konserlere 6,000-10,000 kişi katıldığı oluyordu. Bu iki yıl boyunca devam etti. Kariyerinin doruğundaydı fakat bir yandan depresyon, yalnızlık ve ikinci nesil sendromu (ailesindeki soykırım öyküsüne bağlı) ile boğuşuyordu. 22 Kasım 1974 günü, Cenevre’deki bir otelde 5 katta bulunan menejerinin odasının penceresinden atlayarak intihar girişiminde bulundu. Olaydan sağ kurtuldu, fakat bacağı kırıldı. On hafta hastanede kaldıktan sonra yeni albümü (Dis-lui) üzerinde yoğunlaştı.

Picture1

25 Nisan 1975 tarihinde, yeni albümü piyasaya çıktı gün, Brant Paris’te 6 Rue Erlanger’de 6 katta bulunan bir daireden ölümüne atladı. Öldüğünde 28 yaşındaydı ve Hayfa’ya defnedildi.

Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Brant
http://www.mikebrant.co.il/MikeBrant/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: