Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Efsanevi Keman Virtüözü Itzhak Perlman İstanbulluları Büyüledi

Efsanevi Keman Virtüözü Itzhak Perlman İstanbulluları Büyüledi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


itzhak perlman

Son iki yüzyılın “en üstün keman virtüözü” kabul edilen İsrailli Itzhak Perlman, İstanbul Kongre Merkezi’nde verdiği konserde dakikalarca ayakta alkışlandı.
Yapı Kredi Private Banking ana sponsorluğunda ve Piu Music organizasyonuyla Türkiye’ye gelen Itzhak Perlman’a konserde ünlü piyanist Rohan de Silva eşlik etti. Sanat ve cemiyet dünyasından çok sayıda ünlü ismin de aralarında bulunduğu 3 binden fazla kişinin izlediği konserde Perlman, kemanıyla izleyenleri büyüledi. Perlman, eserlerini 20 milyon dolar değerindeki, 1714 yapımı antik Soil Stradivarius kemanıyla çaldı.
itzhakperlman
Dünyanın en önemli müzik otoritelerince 20. ve 21. yüzyılın en üstün keman virtüözü kabul edilen Itzhak Perlman, 1945 yılında Birleşik Krallık Filistin Mandası’nda, Tel Aviv’de doğdu ve burada radyodan dinlediği klasik müziklerle kemana olan ilgisi başladı. Büyük keman eğitimcisi Ivan Galamian ve onun asistanı Deraothy DeLay ile Juilliard Okulu’nda çalışmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmadan önce Shulamit Konservatuarı’nda ve Tel-Aviv Müzik Akademisi’nde Rivka Goldgart ile çalıştı. Perlman dört yaşında çocuk felci geçirdi. İyi bir düzelme göstererek koltuk değnekleri ile yürümeyi öğrenen müzisyen, bugün genellikle koltuk değneklerini kullanmakla beraber; hareket etmek ve otururken keman çalmak için elektrikli amigo scooter kullanıyor.

5 AYRI DALDA GRAMMY SAHİBİ

En İyi Oda Müziği ve En İyi Enstrümantal Solocu Performansı gibi toplamda 5 ayrı dalda Grammy Ödülü’ne sahip olan Perlman’ın, Harvard, Yale, Brandeis, Roosevelt, Yeshiva ve Hebrew üniversitelerinde fahri ve onursal doktoraları bulunuyor.

kaynak : sondakika


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: