Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » Türkiye’den İsrail’e ‘işbirliği’ teklifi

Türkiye’den İsrail’e ‘işbirliği’ teklifi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Enerji konusundaki açığını kapatma konusundaki çalışmalarını sürdüren Türkiye, şimdi de güneye yöneldi.

Türkiye, enerji açığını kapatmak amacıyla petrol ve gaz zengini güney komşularına arama ve dünya piyasalarına satış konusunda işbirliği teklif etti. Ankara’nın teklifinin hedefinde özellikle son dönemde Doğu Akdeniz’de petrol arama lisansları konusunda sorunlar yaşadığı İsrail ve Kıbrıs Rum Kesimi bulunuyor.

Enerj' Bakanı Taner Yıldız yeni projeler hakkında konuşurken

Enerji Bakanı Taner Yıldız yeni projeler hakkında konuşurken


Enerji Bakanı Taner Yıldız, Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin ile Ankara Temsilcisi Serkan Demirtaş’a yaptığı açıklamalarında, “Burada İsrailli yetkililer de Güney Kıbrıslı yerel yöneticiler de KKTC’de bulunan kişiler de bir tane doğruyu söylüyor. Buradan çıkacak doğalgaz ancak Türkiye’den geçen bir boru hattıyla beraber en ‘feasible’ halini alır. Tek tek rakamlar da bunu söylüyor” diye konuştu.

Yıldız, geçtiğimiz hafta Başbakan Tayyip Erdoğan’la birlikte gittiği Washington’da, ABD Enerji Bakanı Daniel Poneman ve Başkan Barack Obama’nın enerji konularındaki özel temsilcisi Carlos Pascual ile kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmeler özellikle Bağdat ile Ankara arasındaki Kuzey Irak petrolleri gerginliği ve Türkiye ile Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki Akdeniz’deki Münhasır Bölge gerginliği bağlamında önem taşıyordu.

“İSTİSMAR ETMEYİZ”

Yıldız, bu ülkelerin hidrokarbon ürünlerini dünya piyasalarına pazarlamaları için en iyi yolun Türkiye gibi göründüğünü vurgulamakla birlikte, Türkiye’nin komşularıyla olası görüşmelerde coğrafyasından kaynaklanan avantajını istismar etmeyeceğinin de altını çizdi.

Enerji Bakanı, “Türkiye, ‘Nasıl olsa bizden geçeceksiniz, haydi gelin bakalım’ demiyor. Orada da son derece reel yaklaşıyor. Onun yerine, bölgedeki siyasi istikrarın tamamlanmış olmasıyla beraber bütün bu projelere açık olduğunu söylüyor” diye konuştu.

Kıbrıs adasının çevresindeki petrol ve gaz rezervlerinin adadaki Türk ve Rum tarafları için farklılıkların üstesinden gelip bir barış planı üzerinde anlaşmak adına bir fırsat yaratabileceği görüşüne de destek veren Yıldız, Türkiye’nin tonunun değişmesi için projelerin illegal halden legal hale geçmesi zorunluluğu olduğunu savundu.

Yeraltı kaynaklarının adanın iki tarafınca paylaşılması şartının Türkiye için bir “kırmızı çizgi” olduğunu da hatırlatan Yıldız, konuyu Amerikalı muhataplarıyla da görüştüklerini belirterek, “Biz bütün bunların hepsini Amerikalı meslektaşlarımıza açık açık konuşuyoruz. Ve doğru söylediğimiz kadar da haklı olduğumuzun teyit edildiğini görüyoruz” dedi.

kaynak:hurriyet


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: