Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail Savunma Kuvvetleri Gururla Sunar: Hava Kuvvetleri Müzesi

İsrail Savunma Kuvvetleri Gururla Sunar: Hava Kuvvetleri Müzesi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


craft
İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) resmi sitesinde, IDF’in tarihini merak edenler için her hafta bir müzeyi ya da tarihi yeri tanıtıyor.

  Geziye ilk olarak Be’er Sheva yakınlarındaki “Hava Kuvvetleri Müzesi” ile başlıyoruz. Tüm çalışanların, aktif olarak askerlik görevi yaptığı İsrail’deki tek müze olan Hava Kuvvetleri Müzesi’nin, İbranice, İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Rusça dahil olmak üzere beş dil konuşan tur rehberleri var. Lojistik işçiler, uçak makinistleri, yöneticiler ve fotoğrafçıların tümü askerlerden oluşuyor.

Şimdi kişisel rehberinizi tanıma vakti:

Onbaşı Rom Aloni, MiG-23 ve MiG-21 uçaklarının yanında (soldan sağa) Onbaşı Rom Aloni, MiG-23 ve MiG-21 uçaklarının yanında (soldan sağa)

Onbaşı Rom Aloni, 20 yaşında, askerlik görevi kapsamında müzede rehber olarak hizmet vermektedir.

Hava Kuvvetleri Müzesi 1977 yılında kurulmuş ve resmi olarak 1991 yılında, Hatzerim hava üssü yakınında açılmıştır. Müze dünyadaki en geniş uçak kolleksiyonlarından birine sahiptir ve ziyaretçilerine İsrail havacılık tarihinde büyüleyici bir tur olanağı sağlar.

AirForceMuseum-640x428

Müzede,  140’dan fazla uçak ve füze rampası, füzeler gibi uçaksavarlar sergileniyor.

HawkMIM-23 Hawk, orta menzilli hava füzesi, (IAF) İsrail Hava Kuvvetleri’nde 1965 yılından beri aktif.

Müzede, İsrail Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan kendi uçak  koleksiyonuna ek olarak, İsrail tarafından ele geçirilen  (Sovyet MiGs’nin de dahil olduğu) uçaklar da bulunmaktadır.

MirageIII1Mirage III, 1950’lerin ortalarından sırasında Dassault Havacılık tarafından tasarlanan süpersonik savaş uçağı. 1961 yılından bu yana IAF’da aktif.

Aşağıdaki resimde yer alan Irak MiG-21, 1966 yılında Mossad işbirliği ile İsrail’e irtica eden Irak-Süryani asıllı pilotu Münir Redfa’nın  kullandığı uçaktır.

MigMig-21

Merkez uçak hangarında 2o’den fazla hizmet dışı ya da İsrail tarafından ele geçirilmiş taarruz helikopteri bulunur. Ayrıca İsrail Hava Kuvvetleri’nde görev yapan yüzden fazla taarruz helikopteri bulunmaktadır.

untitledAérospatiale Süper Frelon, Fransa Aérospatiale tarafından üretilen üç motorlu ağır nakliye helikopteri. IAF’da 1966 -1991 arasında aktifti.

Bu uçaklardan bazıları (İsrail Devleti’nin yedinci başkanı,  Savunma Bakanı ve İsrail Hava Kuvvetleri  Komutanı Ezer Weizman ait Spitfire gibi) hala çalışır durumda ve hatta  hava gösterilerine katılmaktadır.

EzerSupermarine Spitfire

Müzede bir başka görülmesi gereken uçak ise İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi’nin “Lavi”sidir. İsrail’de tasarlanan ve inşaa edilen tek motorlu savaş uçağı Lavi projesi 1987 yılında sona erdi. B-2 prototipi müzede sergilenmektedir.

Lavi
IAI Lavi

Uçuş gösterilerinin yanı sıra müze,  İsrail Hava Kuvvetleri Kurtarma ve Tahliye Birimi’nin faaliyetleri de dahil olmak üzere İsrail Hava Kuvvetleri tarihini, uçak ve silah  kalıntıları ile tarihi ve modern askeri donanımı bir arada sunuyor.

DouglasThe Douglas A-4 Skyhawk, taşıyıcı ve yetenekli bir saldırı uçağıdır. 1967 yılından bu yana IAF’da aktif. İbranice takma adı: Kartal (Ay’it)

Müze telefonu:  +972-8-9906853

Kaynak: idfblog


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: