Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli Yahudi ve Arap Gençler ‘Daima Dost’

İsrailli Yahudi ve Arap Gençler ‘Daima Dost’

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


foreverfriendsBir grup  İsrailli  Yahudiler ve Araplardan oluşan genç topluluk  Amerika’nın New England (Yeni İngiltere) bölgesinde 16 günlük birlikte yaşam  programına katıldılar.

Hayfa’daki Leo Baeck Eğitim Merkezi ve Arap-Israillierin Ein Mahel okulundan öğrencilerin katıldığı programda birbirnden eğlenceli oturumlar ve oyunlu faaliyetler yer aldı.

ISRAEL21c.’ye konuşan Daniel Mordechai “Bu program İsrail’deki Arap nüfusla kaynaşmamız için güzel bir fırsat olacağını düşünmüyordum hatta ilk  bakışta şaşırtıcı gelmişti fakat diğer gruptan bir kaç kişiyle tanıştıktan sonra birbirimize benzediğimizi farkettim ve kendimi çok rahat hissettim.”

Friends Forever   (Daima Dostuz) ilk olarak Kuzey İrlanda’da Katolik ve Protestan gençleri bir araya getirmeyi amaçlayarak başlamıştı fakat seneler geçtikçe yeni projeler de bu programa dahil oldu.İsrail ise bu projeye 5 yıl önce dahil oldu .

friendsforever

Leo Baeck Eğitim Merkezi’nden Naama Nagar ; ikinci defa katıldığını söyleryerek ,memnun olduğunu ve bir daha katılmak istediğini belirtiti.

Ein Mahel okulunda öğretmenlik yapan  Fuad Habib-allah. “Benim esas amacım burada arkadaşlar edinmek, farklı kültürleri ve farklı dinlerden arkadaşlar edinmek.”dedi.

Birlikte yaşamak ve çalışmak

İlk başlarda iletişim sorunu yaşadıklarından bahseden katılımcılar, İsrail’den katılanlar için esas mesele 6 kız ve 4 erkeğin kaynaşması oldu. Aynı ülkede yaşadıklarına rağmen dili konusunda sıkıntılar yaşanıyordu.

friendsforever2012

Guy Shilo“İbranice konuştuğumuz zaman anlaşabiliyorduk fakat onlar Arapça konuştuğu zaman biz tam olarak anlayamıyorduk biz de birbirimize dillerimizi öğretmeye başladık sonuçta aynı ülkeyi paylaşıyoruz.”dedi.

Leo Baeck’ten  Noam Meir; “Bu sayede kendim hakkında bir çok şey keşfettim ve bir gruba nasıl uyum sağlanabileceği hakkımda fikir edindim.Tanımadığım, farklı olduğumu düşündüğüm insanlarla ortak noktaları bulmayı öğrendim.Ayrıca bu program sayesinde liderlik özelliklerimiz ve açık fikirliliğimiz ortaya çıktı.

friendsplanting

Bütün katılımcılar, programın hayat değiştiren bir tecrübe olduğunu ve artık daha farklı bir bakış açısıyla baktıkları konusunda hemfikirler.

kaynak:israel21c


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: