Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » Mahmut Abbas kimi temsil ediyor?

Mahmut Abbas kimi temsil ediyor?

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda Türkçe özetini sunmuş olduğumuz makale 9 Mayıs 2013 tarihinde ynetnews internet sitesinde yayınlanmış, Guy Bechor tarafından kaleme alınmıştır.

Mahmut Abbas ve Obama

Mahmut Abbas ve Obama

“Siyasi liderler,  halkın onlardan birşey talep etmediği müddetçe kendilerini riske atmazlar. Değişim istiyorsanız  kendiniz yaratacaksınız.” ABD Başkanı Obama’nın da İsrail Kudüs’teki konuşmasında  bahsettiklerinde haklıydı.Bunların yanısıra İsrail’in Mahmut Abbas’la barış görüşmelerine başlamasının zamanı geldiğini de söylüyordu.

Ocak 2005’te seçilen Abbas kendinden başka kimi temsil ediyor? Bütün iradesi ve gücüyle çalışmaya başladı, hükümetini kurdu fakat 2006’da  Hamas’ın seçimleri kazanmasıyla birlikte feshetmek zorunda kaldı.

Bütün bu gerçekler göz önüne alındığında, geçtiğimiz ay istifa eden eski Başbakan Salam Fayyad da hiç bir zaman meşru olmadı. Çünkü parlemento  halk tarafından onaylanmadı.Az önce söz ettiğim gibi bu yüzden de dağıldı.O zaman Abbas kimi temsil ediyor? Şu anda sadece kendini temsil ediyor. Diğer bir deyişle o sıradan biri.Bu yüzden de İsrail ve ABD gibi hukukun üstünlüğü olan ülkeler vadesi dolan biriyle anlaşmalar imzalamak istemiyor.

New York Times gazetesine röportaj veren Filistin eski Başbakanı Fayyad, ülkesinin gelecekte kaosun beklediğini ve  ülkenin ne olduğu belli olmayan liderlik yönetim biçimiyle felakte sürüklendiğini, bir sistemleri olmadığını, hiçbirşeyin değişmeyeceğini gördüğünü ve gitmekten başka çaresi kalmadığını söyledi.

Hukuki sorunların ötesinde, Abbas kimi temsil ediyor? Gazze’yi temsil etmediği kesin..Hatta Gazze’yi temsil edenler yani Hamas  onun en büyük rakibi.Selefileri ve global cihadçıları da temsil etmediği kesin.O zaman Filistinlileri sadece El Fetih mi temsil ediyor?  Feyyad’a göre bu parti yakında iktidardan düşecek ve sonu büyük bir hayalkırıklığı olacak.Filistin yönetiminde böylesine bir eleştiri oldukça garip karşılandı ve  ‘Feyyad kendi retoriğinin rehini olmuş.’ şeklinde yorumlandı.

Yine de Abbas kimi temsil ediyor? Barış  Görüşmelerine başlamadan bu sorunun cevabını bulmamız lazım. Barış görüşmelerine Abbas ile başlamalıyız. İsrail; Aynı zamanda  bir genel parlemento seçimlerinin yapılmasını talep etmelidir – o halde  meşru olup olmadığını ve kimin onların üzerinde etkili olduğunu biliriz. Obama taraflara görüşülmeye başlanmasının gerektiğini söyledi fakat seçimler daha yapılmadığı sürece , hele şu andaki lider kadrosuyla,bir daha seçilemeyince,  hiçbir meşruluğu ve sivil geçerlliliği olmayacak.

Gelecekteki Filistin liderleri,  hiçbir otortesi kalmayan 78 yaşındaki Abbas ile yapılan görüşmelerin geçerliliğinin ve  bağlayıcılığının olmadığını haklı olarak  idaa edecekler.

Bazıları da  seçimlerin sonucunda Hamas iktidara geliebilir ve o zaman barış süreci sona erebilir iddaalarında  bulunacaklar.-fakat Filistin halkının  özgür iradesine herkes saygı duyması gerekir. Eğer tercihleri Hamas’tan yanaysa, öyle olmalı..  Ya Eğer Hamas iktidara geldikten sonra Filistinlilerin toprakları  ve egemenlik meseleleri ne olur? Bu kabul edilebilir mi? Bu yüzden İsrail ve ABD şu anda önlerinde duran engellerin ne olduğunu iyi bilmeli …

Anlaşmalar hayali gerçeğe dönüştürmüyor, eğer gerçek ve bağlayıcı bir barış süreci istiyorsak Filistin seçimleri için bir talepte bulunmalıdırlar ve her türlü diplomatik süreçten  önce gelmelidir.

 

kaynak:ynetnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: