Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Ekonomi » İsrail İhracatındaki Rekor Artış

İsrail İhracatındaki Rekor Artış

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail İhracatı 6 Milyon Dolardan 91 Milyar Dolara Yükseldi

ihracat

İsrail’in ekonomisi 1948’den bu yana küresel sıralamada 138. sıradan 29. sıraya yükseldi. İsrail İhracat ve Uluslararası İşbirliği Enstitüsü Başkanı Ramzi Gabbay, ‘’65 yılda İsrail hızlı büyüyen ülkelerin arasına katılmakla beraber İhracatta da hızlı ve önemli yükseliş göstermiştir’’ açıklamasını yaptı.
İsrail Devleti, kuruluşundan bugüne geçen 65 yıllık süreçte, ihracat hacmini 15,000 kere büyüttü. 1948 senesinde ihracat tutarı 6 milyon dolar iken 2012 senesinde bu rakam 91 milyar dolara yükseldi. Açıklama İsrail İhracat ve Uluslararası İşbirliği Enstitüsü (IEICI) tarafınca İsrail’in kuruluş yıldönümü olan Bağımsızlık Gününe ithafen yapılmıştır.
İsrail, dünya çapında, ihracat hacmi ile 38. sırada yer alırken kişi başına düşen ihracat hacminde de 29. sırada yer almaktadır. İsrail bu sıralamada Güney Kore ve Britanya’dan sonra yer alırken Fransa, İspanya, İtalya, Japonya ve ABD’nin önüne geçmektedir.
Enstitünün hesaplamalarına göre, 65 yıllık bu süreçte, İsrail dünyada en hızlı büyüyen ülkeler arasında altıncı sırada yer almaktadır. Bu sıralamada Birleşik Arap Emirlikleri (150,000 katı), Güney Kore (29,000 katı), Umman (24,000 katı), Katar (24,000 katı) ve Taiwan (17,000 katı) İsrail’in önüne geçmişlerdir. Çin (3,900 katı) ve Japonya (3,000 katı) ise İsrail’in gerisinde kalmışlardır.
İsrail, OECD ülkeleri arasında Güney Kore’den sonra ikinci, Avrupa ülkeleri arasında ise birinci sırada yer almaktadır.
Küresel ticaretin, yaşanacak herhangi bir ekonomik krizden dolayı yavaşlayacak olması halinde İsrail’in olumsuz etkilenmesinden endişelenilmektedir. Ekonomik krizin başka ülkelerde bile yaşanması, ülke ekonomisini, yüksek oranlarda ihracata bağımlı olması sebebiyle olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir.

kaynak:itrade.gov.il


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: