Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail “Nuh’un Gemisi’ni” Türkiye’ye Yolluyor !

İsrail “Nuh’un Gemisi’ni” Türkiye’ye Yolluyor !

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail ile Türkiye’nin Hayvanat Bahçesi Kardeşliği

Ramat Gan Hayvanat Bahçesi'nden bir kare

Ramat Gan Sfari İzmir’e fil,zebra ve maymun aileleri başta olmak üzere birçok hayvan gönderiyor

İzmir  Sasalı’da kurulacak Doğal Yaşam Parkı için İsrail’den 2 fil, 5 su aygırı, zebra ve 2 maymun ailesi getiriliyor. Sasalı’da yapımı devam eden Doğal Yaşam Parkı’nda yaşayacak hayvanların sayısını ve çeşidini artırmak için yeni hayvanların getirilmesi konusunda Tel Aviv Hayvanat Bahçesi ile anlaştı. Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği EAZA’ya Ekim ayında üyelik başvurusu yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu anlaşmayı, yine EAZA üyesi İsrail’deki Hayvanat Bahçesi ile dayanışma ve işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde İsrail’e giderek Safari – Zooligical Center Tel Aviv – Ramat Gan yetkilileri ile görüşen İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İzmir’in yeni dostlarını belirledi.

 

İsrail 2010 yılında fil 'Gaby' yi de Gaziantep'e yollamıştı

İsrail 2010 yılında fil ‘Gaby’ yi de Gaziantep’e yollamıştı

Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda fil ailesi oluşturulması için İzmir’e verilen biri erkek biri dişi olmak üzere iki yeni fil, İzmir’in yeni maskotları olacak. 15 bin metrekarelik açık ve kapalı alandaki doğal ortamlı fil barınağında; Pak Bahadur ve Begümcan ile birlikte yaşaması planlanan fillerden erkek olanı henüz 2002 doğumlu. Dişi filin doğumtarihi ise 1999. İsrail’de yapılan anlaşmaya göre, Sasalı’daki Doğal YaşamParkı’nın diğer yeni üyeleri ise su aygırı ailesi olacak. 2 tane yetişkin, 3 tane de yavru su aygırı, İzmirlilerle yeni ortamlarında tanışacak.
2 maymun adasına 2 maymun ailesi 
İsrail Hayvanat  Bahçesi’nden İzmir’e gelecek hayvanlar, sadece filler ve su

izmir dogal yasam parki

izmir dogal yasam parki

aygırları ile sınırlı değil! 2 adet zebra, merkat, cüce mongoz ve Afrika mahmuzlu kaplumbağalar da, yaşamlarını bundan böyle Sasalı’daki doğal ortamda sürdürecekler. İsrail Tel Aviv’e yapılan ziyaret sırasında, Maymun Kurtarma Merkezi yetkilileri ile de görüşülerek iki maymun ailesinin İzmir’e getirilmesi için de ayrıca anlaşma sağlandı. “Siyah makak” cinsi 13 maymunluk bir aile ile Lemur cinsi 15 maymunluk ikinci aile, Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda oluşturulacak 2 maymun adasına yerleştirilecek.

İzmir ile Tel-Aviv’in hayvanat bahçesi kardeşliği

Ramat Gan Safari Hayvanat Bahçesi Direktörü Yehuda Bar ve Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği Fil Grubu Başkanı Amelia Terkel ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ersu Hızır protokole imza atarken

Ramat Gan Safari Hayvanat Bahçesi Direktörü Yehuda Bar ve Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği Fil Grubu Başkanı Amelia Terkel ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ersu Hızır protokole imza atarken

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sasalı Doğal Yaşam Parkı için İsrail’deki Tel-Aviv Ramat Gan Safari Hayvanat Bahçesi ile Türkiye’de ilk kez “Kardeş Hayvanat Bahçesi” anlaşması imzaladı. Bu çerçevede İsrail’in Tel-Aviv kentinde bulunan Ramat Gan Safari Hayvanat Bahçesi Direktörü Yehuda Bar ve Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği Fil Grubu Başkanı Amelia Terkel ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ersu Hızır protokole imza koydu. Protokolle İsrail’deki hayvanat bahçesi ile bilgi paylaşımı, teknik destek, hayvan çeşitliliğinin artırılması gibi konularda işbirliği yapılmasını öngörüldü. İmza töreninde İsrail’den iki fil, beş su aygırı, zebra ve iki maymun ailesinin getirilmesinin de onayı verilmiş oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersu Hızır, “Sasalı’ya taşınacak ve getirilecek olan hayvanlar hazırlanan Doğal Yaşam Parkı’nda, doğdukları ortama yakın yaşam koşullarında daha rahat yaşayacaklar” diye konuştu. Ramat Gan Safari Hayvanat Bahçesi Direktörü Yehuda Bar, “Bu ziyaretin işbirliğini gerçekleştirmek ve artırmak için iyi bir fırsat olduğuna inanıyorum” dedi.

kaynak:israil21c / izmir.bel.tr


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: